30 mar 2017

Wspólna troska o wizerunek miasta

Podczas środowej wizyty na sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju, Wojewoda Małopolski Józef Pilch zadeklarował swoje wsparcie dla inicjatyw mających na celu odkłamanie nieprawdziwych informacji na temat rzeczywistego stanu powietrza w uzdrowiskach i Rabce-Zdroju.

- Wywalczyliśmy państwową stację monitoringu w Rabce-Zdroju, za co jestem ogromnie wdzięczna, bo okazuje się, że ze wszystkich stacji ustawionych w Małopolsce Rabka i Muszyna mają najlepsze wyniki, jeśli chodzi o jakość powietrza. Przekroczenia są wszędzie, z tym nie dyskutujemy. A tymczasem nas się cały czas atakuje, że jesteśmy trucicielami – mówiła burmistrz Ewa Przybyło podczas spotkania z przedstawicielem rządu w Małopolsce. Jak dodała, nieprawdziwe informacje o stanie powietrza w uzdrowisku rozpowszechniają ogólnopolskie media i trudno z nimi walczyć o rzetelność przekazu. Sensacyjne tezy trafiają tymczasem do potencjalnych kuracjuszy i mają negatywny wpływ na postrzeganie uzdrowiska, jak również na wybór miejsca odbycia kuracji. Miasto, choć dysponuje wysokiej jakości bazą leczniczo-uzdrowiskową oferującą usługi na najwyższym poziomie, musi walczyć ze złą opinią, którą tworzą nierzetelne informacje.

Tymczasem warto przypomnieć, że wiarygodne badania stanu powietrza w Rabce-Zdroju, przeprowadzone w styczniu tego roku przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie wykazały, że w mieście, owszem, występuje zanieczyszczenie powietrza, ale na tle innych miast Małopolski, w których odbywały się pomiary, uzdrowisko wypada korzystnie, plasując się w gronie tych miejscowości, w których jest ono stosunkowo najmniejsze. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawia raport, z którym można zapoznać się na stronie: http://www.krakow.pios.gov.pl/publikacje/biuletyn/bm01_17.pdf

Burmistrz zwróciła się do wojewody o pomoc w tej sprawie. Wojewoda przyznał, że niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy na nieprawdzie buduje się prawdę, a im dłużej się o tej nieprawdzie mówi, tym bardziej ludzie myślą, że jest to prawda. Józef Pilch zadeklarował chęć współorganizacji wspólnej konferencji na temat stanu powietrza, na której doszłoby od odkłamania nieprawdziwych informacji podawanych przez media i przedstawienia rzeczywistego stanu środowiska. Zaproszeni do udziału w konferencji zostaną eksperci, lekarze, a także przedstawiciele rządu.