24 sty 2023

Wycieczka na Słowację z PTTK

Oddział PTTK Rabka zaprasza na wycieczkę z przewodnikiem do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej i Doliny Wielickiej na Słowacji w Tatrach Wysokich.

Przejazd autokarem przez przejście graniczne w Podspadach do Starego Smokowca. Wyruszamy szlakiem zielonym na trasę Stary Smokowiec – Hrebienok 1285 m. (Smokowieckie Siodełko) skąd roztacza się wspaniały widok na otoczenie Doliny Małej Zimnej Wody. Dojdziemy do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. To niesamowite lodowe dzieło sztuki stworzone przez ręce artystów. W tym roku zbudowana na wzór Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Będziemy mogli podziwiać symboliczną Drogę Krzyżową, przejść ulicami Starego miasta Jerozolimy (Via Dolorsa) oraz zobaczyć Grób Pański.

Po zwiedzaniu oraz krótkim odpoczynku udamy się tzw. Magistralą Tatrzańską czerwonym szlakiem do Doliny Wielickiej oraz schroniska ( hotelu górskiego) Śląski Dom 1670 m. Ścieżka prowadzi zboczami Sławkowskiego Szczytu i Granatów Wielickich. Oprócz pięknych widoków w kierunku południowym będziemy mogli podziwiać potężny masyw Gerlachu. W schronisku zatrzymamy się na posiłek i dłuższy odpoczynek, po którym zejdziemy szlakiem żółtym do Starego Smokowca.

Ważna informacja: Zwiedzanie Świątyni Lodowej może nie być możliwe w przypadku złej pogody i intensywnych wiatrów ( Taka informacja pojawia się dopiero w bieżącym dniu). W takim przypadku opcją alternatywną będzie dla nas przejście do Rajnerowej Chaty 1301 m , najstarszego kamiennego schroniska na terenie Słowacji z 1865 roku.

Czas przejścia ok. 6 godzin ( bez zwiedzania i odpoczynku w schronisku, na które musimy zarezerwować minimum ok 2 godzin.

Długość trasy ok 18 km., suma podejść ok 1060 m.
Trasa prowadzona wygodnymi ścieżkami bez większych trudności technicznych.
Zwiedzanie Świątyni Lodowej jest bezpłatne.
Można zabrać kilka euro na kawę w schronisku.
Wycieczka całodniowa, planowany powrót w godzinach późnopopołudniowych.

TERMIN: 29.01.2023

ZBIÓRKA:

5.45 Dworzec busów w Mszanie Dolnej
6.00 na parkingu przy budynku PTTK w Rabce Zdrój

ZAPISY:: do 26 stycznia

PTTK Rabka Zdrój ul. Piłsudskiego , I piętro,
w godzinach pracy biura:
wtorki: 15.00 – 18.00
czwartki : 15.00 – 18.00

lub pod tel. 504 653 791,

Istnieje możliwość wpłaty wpisowego na konto:
(w tytule przelewu proszę wpisać imię i nazwisko uczestnika)

KOSZT:
80 zł/os dla członków PTTK ( z aktualną składką)
100 zł/os dla osób nie zrzeszonych w PTTK

Cena za wycieczkę zawiera koszt przejazdu, przewodnika oraz ubezpieczenie.

Wycieczka całodniowa prosimy o zabranie prowiantu oraz założenie ubioru i obuwia stosownego do warunków panujących obecnie w górach. Obowiązkowe raczki i czołówki. Pomocne będą również kijki.

Wycieczka może zostać odwołana lub przełożona na inny termin ze względu na złe warunki pogodowe. Jeżeli po dotarciu do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej okaże się, że nie ma możliwości zwiedzania to zmieniony będzie wariant wycieczki i udamy się zgodnie z opisem do Rajnerowej Chaty 1301 m , najstarszego kamiennego schroniska na terenie Słowacji z 1865 roku. Pozostałe opcje wycieczki bez zmian.

Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników przewodnik może zmienić trasę przed lub w trakcie wycieczki.

Wpłata nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji w dniu wycieczki.

Źródło: PTTK Rabka