19 lip 2024

XX Festiwal Muzyki Organowej

im. ks. Kamila Kowalczyka rozpoczęty

W Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju rozpoczął się w czwartek XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka. Postać patrona festiwalu – niezwykłego rabczańskiego księdza, zmarłego tragicznie w 2013 roku – przedstawił dyrektor Wojciech Kusiak. Prowadzący koncert Wojciech Gracz opowiedział natomiast o historii festiwalu, który odbywa się od 2004 roku i zapowiedział pierwszego wykonawcę, który zagrał na zabytkowych, barokowych organach z 1778 roku, które znajdują się w starym kościółku. Gośćmi Festiwalu byli m.in. Mama śp. ks. Kamila,  burmistrz Leszek Świder i radny powiatowy Jacek Król.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Wojciech Stanisław Gracz, nauczyciel fortepianu w małopolskich szkołach muzycznych, a także organista w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie oraz w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie.

Tegoroczną serię koncertów zainaugurował przyjaciel festiwalu i Muzeum - Silvio Notarbartolo, następnie 1 sierpnia wystąpią Miriam Wójciak(organy), Kinga Brandys-Wójciak(sopran) i Magdalena Wójciak(sopran), 15 sierpnia będziemy gościć Katarzynę Gierlę(sopran), Mateusza Zuzańskiego (skrzypce) i Wojciecha Gracza (organy). Finałem Festiwalu będzie koncert Michała Białko (organy) i Marka Polańskiego(skrzypce) – 29 sierpnia.

Kamil Kowalczyk był naukowcem, dokumentalistą, kronikarzem i pasjonatem rabczańskiej historii.
Urodził się w 1986 roku, uczył się w Wyższym Krakowskim Seminarium Duchowym, którego zwieńczeniem były święcenia kapłańskie w roku 2012, i rozpoczęcie posługi w parafii. Św. Wojciecha w krakowskich Bronowicach. Mszę prymicyjną  ks. Kamil odprawił w swojej ukochanej Rabce. W wieku 17 lat napisał książkę o rabczańskich miejscach kultu („Miejsca kultu religijnego w Rabce-Zdroju”), później w „Szlakiem rabczańskich kapliczek” spisał historię wybranych rabczańskich kapliczek, a w „Rabczańskim drzewiej, czyli 450 lat parafialnej historii” prześledził parafialne dzieje. Badania Kowalczyka zostały także zawarte w „Rabce Juliana Zubrzyckiego” czy „Zarysie dziejów Krzczonowa i Zawadki”. Był oddanym katechetą, którego misją było dbanie o pamięć tak zwanej „małej ojczyzny”, uwielbiał grać na organach, pytać i rozmawiać, nade wszystko rozmawiać. Zmarł 16 września 2013 roku, na progu rozpoczęcia studiów doktorskich na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Pozostawił po sobie notatki, niedokończone zdania, słowa, które miały przerodzić się w kolejną publikacje, i dziedzictwo, którego niepisanym świętem jest Festiwal Organowy w Muzeum Orkana.