24 maj 2017

Zielone Świątki w Chabówce

Sołtys Wsi Chabówka, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, Ochotnicza Straż Pożarna i Ognisko Związku Podhalan serdecznie zapraszają na  Tradycyjne Zielone Świątki, które odbędą się w dniu 4 czerwca 2017 r. (niedziela) przy „Białej kapliczce” w Chabówce (rola Kaczmarczykowa).

Zielone Świątki w tradycji chrześcijańskiej to kościelne święto Zesłania Ducha Świętego. Przypada na siódmą niedzielę po Wielkanocy. Obchodzone jest w porze najbujniejszego rozkwitu przyrody. W kalendarzu ludowym jest uwieńczeniem cyklu obrzędowości wiosennej. W Zielone Świątki obserwowano pogodę. Istniało wśród górali porzekadło: Gdy w Zielone Świątki leje, Górol płace, Lach się śmieje. Oznaczało to, że w górach będzie padać a na równinach będzie słonecznie.

W programie :

Godz. 17.30 -  Nabożeństwo czerwcowe oraz msza św. w oprawie góralskiej
Godz. 18.30 - Zwyczaje i obrzędy związane z „Zielonymi Świętami”, prezentacja zespołów regionalnych, instrumentalistów ludowych oraz kapeli folkowej, wspólny grill i zabawa przy watrze.