1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 183 - Burze!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
11 cze 2024

Zmarł Zygmunt Wójtowicz

W wieku 89 lat zmarł Zygmunt Wójtowicz - twórca ludowy, rzeźbiarz, artysta, gawędziarz i społecznik. Był uhonorowany tytułem Osobowość Rabki-Zdroju. Pogrzeb odbędzie się 13 czerwca o godz. 11 w kościele św. Teresy w Rabce-Zdroju.

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Zygmunta Wójtowicza. Łącząc się w bólu i żałobie składam w imieniu własnym oraz całego rabczańskiego samorządu, najszczersze kondolencje Rodzinie, krewnym i przyjaciołom.

Burmistrz Rabki-Zdroju - Leszek Świder

ZYGMUNT WÓJTOWICZ działalnością artystyczną zajmował się od 1974 roku, był laureatem wielu konkursów ogólnopolskich m.in. w Toruniu, Gdyni, Bielsku Białej, Krakowie, Skawinie, Chrzanowie, Alwerni, Nowym Sączu, Starym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Rabce-Zdroju; brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych zbiorowych, jego prace znajdują się w muzeach w Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Rabce, Starym Sączu, Toruniu oraz u kolekcjonerów w kraju i za granicą, kilkadziesiąt rzeźb przekazał bezpłatnie na aukcje i imprezy charytatywne.

Był założycielem w 1990 roku koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Rabce-Zdroju i pierwszym prezesem, od 1994 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Inicjator i współorganizator galerii "Drzewiej" i Galerii „Pod Lilianną" w Rabce-Zdroju zrzeszające plastyków amatorów z regionu Podhala. W swojej pracowni „Śleboda" bezpłatnie prowadził warsztaty nauki rzeźby w drewnie dla dzieci z całej Polski, które w Rabce przebywają na leczeniu sanatoryjnym. Biografia Z. Wójtowicza została zamieszczona w wydawnictwie Podhalanie" oraz "Who is who w Polsce". Został nagrodzony wieloma dyplomami za szczególne osiągnięcia na rzecz upowszechniania kultury, za osiągnięcia rzeźbiarskie i zaangażowanie w tworzeniu zwartej grupy twórczej na terenie Rabki-Zdroju oraz odznaczeniami m.in. medalem 50-lecia Rabki-Zdroju i w 2009 roku Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury polskiej".

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
rtf Zygmunt Wójtowicz_pop.rtf 24-06-13 11:12 46.57KB pobierz plik: Zygmunt Wójtowicz_pop.rtf