29 lis 2022

"Zobacz czym oddychasz. Zobacz jak to zmienić"

W ramach kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zobacz jak to zmienić" w Rabce-Zdroju stanęły mobilne płuca. Kampania - co podkreślają przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego - ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z „kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w „kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Będzie badał powietrze w uzdrowisku przez dwa tygodnie. Instalacja pokrywa się pyłem i - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Jak informują przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, w tym sezonie grzewczym, w kampanii, pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy - realizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska - weźmie udział aż siedem instalacji mobilnych płuc. Odwiedzą one 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pokazuje, jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.

Poniżej link do kamery on-line