24 paź 2017

Unijne miliony płyną do uzdrowiska

W 2017 roku Rabka-Zdrój pozyskała łącznie 12.034.910,76 zł ze środków z Unii Europejskiej. To ogromna kwota, dzięki której w uzdrowisku udało się lub uda, bo niektóre spektakularne inwestycje dopiero przed nami, poszerzyć ofertę rekreacyjno-sportowo-uzdrowiskową miasta. Ale także sprawić, że będzie piękniejsze, atrakcyjniejsze i jeszcze bardziej przyjazne przyjezdnym i mieszkańcom oraz, co szczególnie ważne, czystsze dzięki m.in. dotacjom na likwidację niskiej emisji i budowę kanalizacji. Poniżej lista projektów z unijnym wsparciem:

- Rozbudowa Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju – zagospodarowanie bulwarów nad Poniczanką  – dofinansowanie w wysokości 5.399.999,89 zł, wkład własny w wysokości 2.600.000,11 zł. W ramach projektu planuje się zagospodarować Bulwary nad Poniczanką zarówno dla funkcji uzdrowiskowo-leczniczej, jak i sportowo-rekreacyjnej.

Obie funkcje połączone zostaną atrakcyjnym traktem piszemy i ścieżką rowerową, odnowionymi kładkami i ciekawymi aranżacjami zieleni. W ramach infrastruktury uzdrowiskowej zaplanowano unikatowe instalacje wykorzystujące lokalne walory uzdrowiskowe (wodę i solankę), projektując zespół urządzeń związanych z wodolecznictwem (wodospad niski i wysoki, tężnia dolna zewn., oczka wodne połączone rzeczką wraz ze zbiornikiem i maszynownią, rzeczka z atrakcjami, plac wodny z dynamicznymi strumieniami wody, chata solna).

W ramach infrastruktury rekreacyjnej zaplanowano ściankę wspinaczkową, park linowy, siłownię zewn., boisko do siatkówki plażowej. Wszystko uzupełnione zostanie ciekawymi elementami małej architektury oraz miejscami spotkań na przestrzeni ok. 1,6 ha.

Zadanie będzie realizowane w latach 2018-2019 r.

- Budowa wodnego placu zabaw w Parku Zdrojowym - dofinansowanie w wysokości 2.844.509,15 zł, wkład własny w wysokości 948.169,75 zł. Ideą projektu jest poszerzenie oferty Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju o kolejną atrakcję dedykowaną dla jednej z ważniejszych grup osób odwiedzających uzdrowisko tj. dzieci. W związku z powyższym planuje się budowę – w rejonie obecnego dużego placu zabaw – innowacyjnego, pierwszego w Małopolsce i jednego z niewielu w Polsce – wodnego placu zabaw, jako publicznie dostępnej oferty zabawowo-rekreacyjnej dla najmłodszych gości odwiedzających Uzdrowisko. W ramach projektu planuje się zagospodarować obszar o pow. ok 0,89 ha poprzez budowę szeregu elementów małej architektury i urządzeń, które w całości stworzą przestrzeń zabawy i edukacji w oparciu o wodę.

Na planowanej do zagospodarowania przestrzeni powstaną m.in. fontanny: „Ściana Wodna”, „Fontanna Skalna” oraz zespół fontann edukacyjnych, w której znajda się m.in. „Fontanna gejzer”, „Fontanna centralna w kręgach”, fontanna „Koło z parasolami wodnymi” oraz fontanna „Wir wodny” wraz z systemem do interaktywnych zabaw wodno-świetlno-muzycznych. Wieczorem plac zabaw zamieniać się będzie w kolorową fontannę, tworząc barwne widowisko świetlne. Całość otoczona nowymi ciągami pieszo-spacerowymi oraz nowymi założeniami zieleni. Powstała infrastruktura będzie atrakcją dla najmłodszych osób odwiedzających Rabkę-Zdrój w okresie wiosenno-letnim i wczesnojesiennym, ale będzie też stanowić atrakcyjny element małej architektury w przestrzeni Parku Zdrojowego budując jego klimat i wizerunek ciekawej, nowocześnie zagospodarowanej i dostosowanej do oczekiwań odbiorców przestrzeni publicznej. Projekt jest jednym z ostatnich elementów wzbogacania przestrzeni Parku Zdrojowego.

Zadanie będzie realizowane w 2018 r.

- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Ponice oraz Rdzawka w Gminie Rabka-Zdrój dofinansowanie w wysokości 851.555,00 zł, wkład własny w wysokości 822.153,54 zł. W wyniku realizacji inwestycji zostanie wybudowany system kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych o dł. 2,697 km. W ramach zadania planowane jest wykonanie 60 szt. przyłączy kanalizacyjnych, a zarazem umożliwienie korzystania z sieci kanalizacji sanitarnej 240 osobom.

Zadanie będzie realizowane w 2018 r.

- Likwidacja niskiej emisji na terenie Gminy Rabki-Zdroju poprzez wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe  - dofinansowanie w wysokości 1.538.847,19 zł. Zaplanowano wymianę 171 kotłów opalanych paliwem stałym na kotły na paliwa stałe.

Zadanie będzie realizowane w latach 2017-2020 r.

- Likwidacja niskiej emisji na terenie Gminy Rabki-Zdroju poprzez wymianę źródeł ciepła na gazowe  - dofinansowanie w wysokości 1.399.999,53 zł. Zaplanowano wymianę 100 kotłów opalanych paliwem stałym na kotły gazowe.

Zadanie będzie realizowane w latach 2017-2020 r.