09 lis 2018

Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów

W Rabce-Zdroju rozpoczął się Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów. Zainaugurował go cykl spotkań warsztatowych w galerii „Pod Lilianną” przy ul. Nowy Świat, podczas których zainteresowani mogli poznać tajniki malarstwa na szkle, bibułkarstwa i rzeźby w drewnie. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. I tak, Ewa Piechota opowiedziała zebranym o technikach malowania na szkle i rozdała uczestnikom szkiełka, na których mogli poćwiczyć techniki malarskie. W drugim dniu festiwalu gospodarzem spotkania był znany i ceniony rzeźbiarz Zygmunt Wójtowicz, który pokazał jak się rzeźbi, jak odpowiednio trzeba trzymać dłuto w ręce. Pan Zygmunt grał na organkach i wspólnie z uczniami ze SP nr 2 śpiewał piosenki góralskie. W trzecim dniu zaprezentowała się Maria Kania z pokazem bibułkarstwa. Można było z jej pomocą wyczarować różne ozdoby m.in. bukiet kwiatów.

Finałem festiwalu będzie wernisaż fotografii Jana Cieplińskiego pt. „Ginące zawody i rzemiosło zatrzymane w kadrze”, z udziałem zespołu regionalnego MAJERANKI połączony z degustacją potraw regionalnych przygotowanych przez KGW z Rdzawki, który odbędzie się 10 listopada godz. 15.00 w Amfiteatrze.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska.

Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów ma na celu ochronę najcenniejszych wartości folkloru, wzmocnienie tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, upowszechnienie wiedzy na temat podhalańskiego dziedzictwa kulturowego uwzględniające tradycyjne dziedziny sztuk plastycznych, rękodzieła i rzemiosła, w tym ginących zawodów.

Malarstwo na szkle:

Ewa Maria Piechota - malarstwem na szkle zajmuje się od 1970, należała do TPSP w N. Sączu oraz do Klubu twórczego w MOK w Nowym Targu. Wiele lat współpracowała z Cepelią, malując akwarele. Posiada atest od Warszawskiej Komisji Etnograficznej. Autorka projektów dzianiny na potrzeby Cepelii do Holandii i projektów reklamowych dla firm. Obecnie współpracuje z MOK w Rabce -Zdroju,  Muzeum Wł. Orkana. Często uczestniczy w wystawach oraz kiermaszach sztuki a wiele jej prac zostało zakupionych przez instytucje i osoby prywatne na terenie całego kraju, jak również w USA, Kanadzie, Australii oraz w  Anglii, Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Włoszech.    Jest również certyfikowanym instruktorem I i II stopnia PERGAMINARTR (CIP). Biografia artystki znajduje się w Słowniku "Podhalanie" oraz   w Encyklopedii Osobowości  "Who  is  Who" z  insygniami Who is Who. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Rzeźba w drewnie:

Zygmunt Wójtowicz - rzeźbiarz ludowy, członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie działalnością artystyczną zajmuje się od 1974 roku, jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich m.in. w Toruniu, Gdyni, Bielsku Białej, Krakowie, Skawinie, Chrzanowie, Alwerni, Nowym Sączu, Starym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Rabce-Zdroju; uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się w muzeach w Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Rabce, Starym Sączu, Toruniu oraz u kolekcjonerów w kraju i za granicą. Inicjator i współorganizator galerii "Drzewiej" i Galerii "Pod Lilianną" w Rabce-Zdroju zrzeszające plastyków amatorów z regionu Podhala. W swojej pracowni "Śleboda" bezpłatnie prowadzi warsztaty nauki rzeźby w drewnie dla dzieci z całej Polski, laureat wielu nagród i wyróżnień; stypendysta MKiDN, "Zasłużony dla kultury Polskiej".

Bibułkarstwo:

Maria Kania - tradycyjnego zdobnictwa bibułkowego nauczyła się od babki i matki (Salomei Halek wybitnej twórczyni ludowej), którym pomagała wykonywać ozdoby na choinkę, kwiaty bibułkowe, pająki ze słomy. Pasją Marii Kani jest wykonywanie ozdób i kwiatów z bibuły. Jej prace brały udział w przeglądach sztuki ludowej oraz konkursach, w których otrzymała liczne nagrody. Prace Marii Kani można oglądać w Galerii "Pod Lilianną" w Rabce Zdroju oraz na przeglądach i kiermaszach sztuki ludowej organizowanych w różnych miejscowościach w Polsce. Maria Kania prezentowała swoje wyroby na bożonarodzeniowym kiermaszu we Francji. Swoje umiejętności i wiedzę o tradycyjnym wyrobie kwiatów bibułkowych przekazuje w czasie warsztatów, które prowadzi w szkołach lub podczas imprez folklorystycznych. W 2012 roku otrzymała dyplom za szczególny wkład w rozwój sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

2018-10-09-Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów

9 listopad 2018