14 lis 2018

Ginące zawody i rzemiosło zatrzymane w kadrze

Finałem pierwszego Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów, który w dniach od 7 do 10 listopada odbywał się w Rabce-Zdroju, był wernisaż zdjęć  rabczańskiego fotografa Jana Cieplińskiego pt. „Ginące zawody i rzemiosło zatrzymane w kadrze”. Ich autor od wielu lat, przemierzając zakątki Rabki-Zdroju i okolicznych miejscowości, fotografuje ludzi w pracy, szczególnie wypatrując przedstawicieli ginących zawodów, fachów czy rzemiosł. Efektem jego pracy jest unikatowa dokumentacja fotograficzna, prezentująca  podczas pracy m.in. garncarza, twórcę dud, masarza (wędliniarza) czy  kowala, albo ludzi podczas codziennych prac polowych i domowych. Te właśnie obrazki z życia, odchodzące do historii kadry zatrzymane w czasie, znalazły się na wystawie plenerowej, otwartej w Amfiteatrze przy ulicy Orkana w Rabce-Zdroju. Wystawę otwarli dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek i wiceburmistrz Robert Wójciak. Towarzyszył jej występ  zespołu regionalnego Majeranki oraz degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rdzawki.

Organizatorzy wystawy i autor serdecznie dziękują bohaterom zdjęć, za udostępnienie wizerunku: Michałowi Antolcowi, Kazimierzowi Czyszczoniowi, Wojciechowi Czyszczoniowi, rodzinie ś.p. Edwarda Gacka, Piotrowi Majerczykowi, Annie Wojtowicz oraz Barbarze i Andrzejowi Zając. - Mamy nadzieję, że te przemijające sceny, zachowamy od zapomnienia i zainspirujemy Państwa kulturą regionalną w poszanowaniu jej unikalnych wartości – dodają.

2018-10-10-Ginące Zawody i Rzemiosło zatrzymane w kadrze Jana Cieplińskiego-cz.1

10 listopad 2018

2018-10-10-Ginące Zawody i Rzemiosło zatrzymane w kadrze Jana Cieplińskiego-cz.2

10 listopad 2018