14 sty 2019

„Otwórzmy przed nimi życie”

W  2018 roku  w terminie od 1 kwietnia  do  30 września  Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) koło w Rabce-Zdroju realizowało projekt pod nazwą „Otwórzmy przed nimi życie”- niepełnosprawni śladami swoich pokoleń. Zadanie realizowano z okazji obchodów 20 -lecia istnienia Koła PSONI w Rabce-Zdroju. Osoby niepełnosprawne podążały śladami swoich przodków, którzy w uzdrowisku i miejscach im bliskich realizowali swoje cele życiowe, prowadzili codzienne życie, korzystali z kultury, tradycji, pielęgnowali zwyczaje a także doceniali i szanowali piękno otaczającej przyrody. Wspólne tradycje, integracja, bliskość sztuki regionu Podhala dała możliwość zrozumienia potrzeb osób, które mieszkają w środowisku miejskim i odległym od centrum kultury. Każdy mógł podążać za rozwojem swoich zdolności, zaprezentowania ich                          w przyjaznym środowisku, znaleźć czas dla siebie, swoich bliskich i wyruszyć naprzeciw swoim marzeniom.

Projekt podzielony został na 5 etapów:

1. PRZEGLĄD TALENTÓW,  obchody Dnia Godności osób z niepełnosprawnością intelektualną . Msza święta w kościele św. Teresy w Rabce-Zdroju, przemarsz do budynku PSONI przy ulicy Podhalańskiej 42b , występy artystyczne, zabawy przy muzyce, warsztaty plastyczne. Osoby niepełnosprawne integrowały się ze środowiskiem lokalnym.

2. KULTURA TEATRALNA, spotkanie w teatrze RABCIO. Obejrzenie przedstawienia KARIUS I BAKTUS. Zaproszono podopiecznych PSONI z Koła w Jabłonce oraz dzieci niewidome ze szkoły św. Tereski w Rabce-Zdroju.  Poznano sztukę teatralną w teatrze kukiełkowym.

3. MUZYKA REGIONU,  ognisko pod Krzywoniem, spotkanie z kapelą góralską Jakuba Rusieckiego.  Poznano muzykę regionalną, przyśpiewki, piosenki biesiadne.

4. MIŁOŚNIK PRZYRODY, wyjazd na zajęcia warsztatowe na teren Babiogórskiego Parku Narodowego.  Osoby niepełnosprawne wraz opiekunami wzięły udział w zajęciach warsztatowych. Uczono się rozpoznawania roślin po dotyku, zapachu, kolorze, strukturze. Tworzono z roślin palety kolorów, zapachów, prace plastyczne. W muzeum  obejrzano świat przyrody występującej pod ochroną. Poprzez makietę pasma Beskidów poznano otoczenie Babiej Góry.

5. MOJE MARZENIA pamiątka z wakacji,  prace plastyczne z masy solnej w budynku PSONI przy ulicy Podhalańskiej. Uczestnicy zajęć w formie dobrej zabawy i ćwiczeń manualnych przeszli ścieżkę edukacji plastycznej. Wykorzystano własne zdolności plastyczne. Poznano nową technikę plastyczną.

Poprzez spotkania osób niepełnosprawnych ze środowiskiem osób zdrowych zostały przełamane bariery społeczne i komunikacyjne. Dzieci i młodzież ze szkół powszechnych miały możliwość podjęcia pracy na rzecz osób niepełnosprawnych. Obejrzano efekty pracy osób niepełnosprawnych: występy teatralne, muzyczne, prace wykonane na zajęciach w Parku Narodowym, prace z masy solnej.

Elżbieta Gryz