21 sie 2018

„Parowozjada” w Chabówce

Setki miłośników kolei odwiedziły w weekend Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, podczas tegorocznej, czternastej już „Parowozjady”. Jej organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. W otwarciu imprezy udział wzięli dyrektor Zakładu PKP Cargo S.A. Mirosław Zborowski, członkowie zarządu Grzegorz Fingas i Witold Bawor oraz zastępca burmistrza Rabki-Zdroju Robert Wójciak. Przedstawiciel rabczańskiego samorządu podkreślił, że „Parowozjada”, to jedno z największych wakacyjnych wydarzeń w gminie Rabka-Zdrój. - Dziękuję, bo ta impreza jest dzięki wam i życzę wszystkim udanej zabawy i miłych wrażeń – dodał.

Impreza rozpoczęła się od Parady Parowozów, w której udział wzięło osiem pojazdów. Można było podziwiać polskie zabytkowe pojazdy - OKz32-2, TKt48-191, Ty42-107, 0149-69, Ty42- 24, TKh 05353 i słowacki 477.013. W paradzie wziął udział także parowóz Ty2-911, który wrócił do służby po sześciu latach. Maszyna ta jest otoczona szczególnym sentymentem, gdyż jest to najdłużej pracująca w Chabówce lokomotywa - od 71 lat.

Podczas całej „Parowozjady” dostępne do zwiedzania były zabytki, które skansen w Chabówce gromadzi od lat 80-tych. Tutejsza ekspozycja składa się z wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów odśnieżnych, żurawi kolejowych i wodnych, drezyn kolejowych oraz innych specjalistycznych eksponatów. Chętnych do obejrzenia pojazdów z bliska i od środka nie brakowało.

Pierwszego i drugiego dnia imprezy na gości czekały, lubiane chyba najbardziej, przejazdy retro. W drogę do Kasiny Wielkiej oraz Mszany Dolnej, i z powrotem, ruszyła zabytkowa lokomotywa. Ci, którzy chcieli na własnej skórze przekonać się, jak prowadzi się pociąg, mogli tego spróbować w symulatorze jazdy lokomotywy ET41. Pierwszy dzień imprezy zakończył widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

W trakcie „Parowozjady” można było spotkać przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. Imprezie towarzyszyła też wystawa okolicznościowa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ojcowie Niepodległości”, wystawa sprzętu i uzbrojenia, w tym oryginały oraz współczesne repliki uzbrojenia i wyposażenia wykorzystywanego przez Legiony. Dodatkowymi atrakcjami były poczta polowa, teatr Katarynka i strefa zabaw dla najmłodszych.

Tegoroczna „Parowozjada”miała historyczne tło. Organizowana była w rocznicę 25-lecia otwarcia skansenu w Chabówce i w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

2018-08-18-Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce - Parowozjada 2018

18 sierpień 2018