03 paź 2019

Rabczanie upamiętnią prof. dr hab. med. Jana Rudnika

Burmistrz Rabki-Zdroju informuje, iż z oddolnej inicjatywy mieszkańców oraz pana  dr n. med. Joachima Buchwalda zrodził się wspaniały pomysł upamiętnienia prof. dr hab. med. Jana Rudnika poprzez usytuowanie popiersia w Parku Zdrojowym. Inicjatywa ma na celu uhonorowanie tego znamienitego Profesora i jego bezinteresownej pomocy, polegającej na zwalczaniu plagi gruźlicy dotykającej po II wojnie światowej tysiące polskich dzieci. Najbardziej skuteczne metody walki z tą chorobą, wypracowane przez wiodące ośrodki naukowe w świecie, dzięki aktywności Profesora były możliwe do wdrożenia w naszym kraju.

Chcąc uchronić od zapomnienia zasługi Pana Profesora zwracamy się z prośbą o przyłączenie się do tejże inicjatywy i wsparcie jej poprzez wpłaty na konto Urzędu Miejskiego nr 10 1020 3466 0000 9502 0004 3380  z dopiskiem „darowizna”. Warto nadmienić, że już wykonany został odlew popiersia w brązie. Zapraszamy do zapoznanie się z poniższym projektem. Ofiarodawcy zostaną wyszczególnieni z tyłu pomnika.

Uroczyste odsłonięcia popiersia planowane jest na I połową października 2019r..

Serdecznie dziękuję w imieniu pomysłodawców oraz samorządu rabczańskiego.