1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 127 - burze!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
10 mar 2017

Rabczański herb ma już 40 lat

Rabka prawa miejskie otrzymała w roku 1953. Przez około 25 lat miasto obywało się bez herbu. Pierwszy konkurs na jego stworzenie ogłosiło w połowie lat 60-tych  Prezydium Rady Narodowej w Rabce-Zdroju. Jedną z propozycji, jakie wówczas wpłynęły, był projekt rabczańskiego malarza, ówczesnego  dyrektora Teatru Lalek „Rabcio” Jerzego Koleckiego. Była w nim zawarta uśmiechnięta twarz dziecka i słońce. Minęły jednak lata, zanim doczekał się on zatwierdzenia. Do sprawy wrócono dopiero 13 lat później, kiedy to ponownie ogłoszono konkurs na herb miasta. W wyniku plebiscytu, w którym głosowali mieszkańcy, pierwotny projekt Jerzego Koleckiego pokonał projekty 3 innych autorów. I to on został oficjalnie zatwierdzony jako znak herbowy miasta decyzją Rady Narodowej w 1977 roku. Rabczański herb, dziś tak mocno kojarzony z Miastem Dzieci Świata, stał się jednym z najlepiej promujących nasze miasto symboli.

Jak to z herbem Rabki było ?

Chociaż po raz pierwszy nazwa wsi Rabka wymieniona została w dokumencie Kazimierza Wielkiego z 1364 roku, to prawa miejskie otrzymała dopiero w roku 1953. Przez około 25 lat miasto obywało się bez herbu.

Rabczański malarz i ówczesny dyrektor Teatru Lalek „Rabcio” Jerzy Kolecki wspomina, że to on był autorem herbu miasta i złożył swój projekt w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w 1964 r. Po czym nastała cisza, ani akceptacji ani odrzucenia – pisał w artykule zamieszczonym w „Wiadomościach Rabczańskich” (nr 41/42 z 1993 roku).

Do sprawy wrócono dopiero 13 lat później i ogłoszono konkurs na herb miasta. W wyniku plebiscytu, w którym głosowali mieszkańcy, pierwotny projekt Jerzego Koleckiego pokonał projekty 3 innych autorów. I to on został oficjalnie zatwierdzony jako znak herbowy miasta. Autor poczynił jednak pewne ustępstwa wobec krytyków, którym nie podobał się nadmiar koloru błękitnego (bo maryjny) i żółtego (bo papieski). W ten sposób na prawym polu herbu znalazła się barwa czerwona. To z kolei nie podobało się niektórym heraldykom, bo czerwony tradycyjnie odbierany był i jest jako kolor królewski. Ale tak już zostało. I wkrótce herb Rabki pojawił się na kilku sztandarach, w informatorach turystycznych, drukach reklamowych i metalowych znaczkach.

Jakież musiało być zdziwienie Koleckiego, kiedy w 1993 r. nad wejściem do Urzędu Miejskiego i w muszli koncertowej ujrzał „na nowo opracowany „, a faktycznie zdeformowany herb Rabki, którego autorstwo przypisał sobie ktoś inny. Malarzowi próbowano wmówić, że „nowy” herb Rabki zaprojektowała pewna dziewczynka, uczennica czwartej klasy.

- Protestowałem i udowadniałem – wspomina pan Jerzy – że dziecko w tym wieku, nawet genialne, nie jest w stanie wymyślić tak syntetycznego znaku, który oddawałby w zrozumiałym przez większość ludzi skrócie ducha i istotę naszej miejscowości – Miasto Dzieci – zresztą, naśladownictwo mojego, zatwierdzonego wcześniej projektu było wyraźne.

Fałszywe herby Rabki usunięto jeszcze tego samego roku, a herb Rabki autorstwa Jerzego Koleckiego coraz częściej zaczął się pojawiać w naszym mieście, nawet na kursujących od Zakopanego po Kraków busikach.
Stał się jednym z najlepiej promujących nasze miasto symboli.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Uchwała Nr XIX-84-77 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Rabce z dnia 05.10.1977 r. w sprawie ustalenia herbu miasta Rabki.pdf 17-03-20 13:12 1.4MB pobierz plik: Uchwała Nr XIX-84-77 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Rabce z dnia 05.10.1977 r. w sprawie ustalenia herbu miasta Rabki.pdf