12 cze 2019

Rozmowy o polu elektromagnetycznym

Na zaproszenie burmistrza Leszka Świdra do Rabki-Zdroju na spotkanie z mieszkańcami przyjechali eksperci do spraw działania pola elektromagnetycznego emitowanego przez stacje bazowe telefonii komórkowych. - Cieszymy się, że możemy porozmawiać o tematach, które budzą wątpliwości. Obawy wynikają jednak często z niewiedzy. Dlatego zaprosiliśmy gości, którzy pomogą nam to zrozumieć – mówił burmistrz witając gości spotkania. Gośćmi spotkania, które odbyło się w Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju, byli: Marta Patena - doradca prezydenta Krakowa ds. Problematyki Bioelektromagnetycznej, dr Barbara Gałdzińska-Calik - ekspert Urzędu Miasta Krakowa ds. PEM oraz prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom Zbigniew Gelzok. Bezpośrednim powodem spotkana były plany budowy takiej stacji w Ponicach, a pośrednim - poznanie fachowej wiedzy na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego na człowieka i środowisko oraz poznanie doświadczeń Krakowa w tej sprawie.

Problem rosnącej liczby stacji bazowych wynika z rosnącego zapotrzebowania na internet mobilny, który – jak tłumaczyli – emituje szkodliwe pole elektromagnetyczne. Eksperci apelowali o bezpieczne korzystanie z internetu, ograniczenie korzystania z internetu mobilnego, na rzecz internetu „po kablu”, światłowodu, bezpiecznego dla człowieka i środowiska. - Przy przestrzennym rozchodzeniu się pola elektromagnetycznego zaczynamy to odczuwać i nie jest to bezpieczne dla naszego zdrowia – mówili eksperci.