1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 127 - burze!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
30 kwi 2020

Uroczystości z okazji Święta Flagi oraz 229 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie odbędą się

Burmistrz Rabki-Zdroju  informuje, że w związku z pandemią uroczystości z okazji Święta Flagi oraz 229 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie odbędą się.

W związku z zaistniałą sytuacją oraz wprowadzeniem szeregu ograniczeń na rzecz walki z COVID-19 (między innymi zakazem organizowania imprez oraz zamknięciem szkół, przedszkoli, placówek kulturalno-oświatowych) zmuszeni jesteśmy ODWOŁAĆ organizację uroczystości patriotycznej z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Zachęcamy Mieszkańców, by nie rezygnowali ze świętowania i swój patriotyzm okazali poprzez wywieszenie Flag.

Majowe święta – dni, o których należy pamiętać.

Przed nami czas świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski.

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 maja będziemy świętować 229. rocznicę uchwalenia konstytucji. W 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Co roku rabczanie spotykali się, by przypomnieć o tym wydarzeniu. Tym razem tego spotkania nie będzie.