26 lut 2017

V Bieg "Tropem Wilczym"

92 osoby uczestniczyły w V Biegu "Tropem Wilczym", który rozegrano w niedzielę 26 lutego w Rabce-Zdroju, dla upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".  Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Dystans biegu - 1963 metry - to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak ps. Lalek. "Tropem Wilczym" to największy w Polsce bieg pamięci realizowany w ponad 240 miastach z udziałem ok.  60000 biegaczy.

Organizatorem rabczańskiej edycji biegu był Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju, a na szczeblu ogólnopolskim Fundacja Wolność i Demokracja. Jego trasa prowadziła z deptaku pod Amfiteatrem, pętlą przez ul. Chopina, Orkana  i Parkiem Zdrojowym z metą pod muszlą koncertową. Wśród uczestników przeważała młodzież, ale był też weteran biegów długodystansowych Stanisław Szarawara oraz radny powiatowy Leszek Świder, potomek gorczańskiego partyzanta. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe puchary, a wszyscy uczestnicy  pamiątkowe medale i dyplomy oraz pakiet startowe z koszulkami i materiałami promocyjnymi, które wręczali m.in. wiceburmistrz Robert Wójciak i dyrektor MOK Joanna Lelek.

Na uczestników biegu czekała po pokonaniu mety wojskowa grochówka serwowana przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawce, którzy dodatkowo zabezpieczali niedzielny bieg. Przy organizacji pomagali też m.in. ratownicy Ochotniczej Grupy Ratowniczej, wolontariusze z II Liceum im. ks. prof. Tischnera, Straż Miejska i Policja. Przed zebranymi zaprezentowali się  członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP "Błyskawica", którzy przedstawili historię żołnierzy wyklętych oraz ich działalności w Gorcach oraz na terenie Rabki-Zdroju.

Wyniki biegu:

Kat. dzieci: