10 lis 2019

XI Zaduszki Rabczańskie

W Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju, jak co roku po Wszystkich Świętych, odbyło się spotkanie zaduszkowe, podczas którego wspominano osoby zasłużone dla miasta i lokalnej społeczności. Bohaterami tegorocznych wspominek było dziesięć osób, które przedstawili bliscy, znajomi lub osoby, które dostrzegły ich dokonania i niezwykłe życiorysy. I tak, o Janie Biesiu opowiedział wnuk Piotr Bies, o Teodorze St. Cybulskim mówił Józef Gaweł, Jerzego Koleckiego wspomniał syn Piotr Kolecki, Barbarę Kuczaj przedstawiła Monika Możdżeń-Starowicz, Tadeusza Malewskiego wspominał wnuk Krzysztof Malewski, życiorys ks. Mieczysława Malińskiego odczytał ks. Józef Kapcia, o Tadeuszu Nalepie mówiła Monika Chlebek, Krzysztofa Pisiewicza przypomniał Maciej Kopytek, Jana Porzyckiego wspominał syn Jan Porzycki, a Jana Rippera też syn - Jan Ripper.

Oprawę artystyczną Zaduszek przygotował chór Cantabile Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Zofii Zborek, który wykonał przed zgromadzoną publicznością kilka pieśni, którymi uczcił pamięć zasłużonych rabczan oraz - z okazji zbliżającego się święta 11 listopada - tych, którzy zginęli za wolność Ojczyzny.

Organizatorom, chórowi i wszystkim tym, którzy przygotowali wspomnienia o zasłużonych osobach, podziękował burmistrz Leszek Świder. - Każda z tych postaci jest osobą wybitną i poświęciła Rabce dużą część swojego życia i pracy. Poświęcenie,  zaangażowanie, praca tych ludzi złożyły się na wielkość naszego miasta, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni - podkreślił. - następne pokolenia, które pracują na rzecz miasta, mam nadzieję, że też zostaną we wdzięcznej pamięci.