01 sie 2018

XIII Czorsztyńska Biesiada Kajakowa im. Emila Węglorza

W dniach od 21.07.2018r. do 29.07.2018r. odbyła się „XIII Czorsztyńska Biesiada Kajakowa im. Emila Węglorza” nad Zalewem Czorsztyńskim, zorganizowana przez TKKF Ognisko „Carlina” w Rabce-Zdroju, Sekcję Turystyki Kajakowej i Urząd Miejski w Rabce-Zdroju. Pomocy w organizacji Biesiady udzielił Zarząd Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA. oraz dzierżawiąca pole namiotowe - pani Lucyna Jandura-Wolska.

Biesiadę jak zawsze przeprowadzono na zasadzie biwaku stacjonarnego. W ramach Biesiady zorganizowano: trzy wyprawy kajakowe po jeziorze czorsztyńskim: pierwsza na trasie Mizerna - „Zielone Skałki” – Ruiny zamku w Czorsztynie - Mizerna, druga na trasie Mizerna – ujście rzeki Białki – ujście rzeki Dunajec – Mizerna, trzecia w kameralnym 6 osobowym składzie to wyzwanie i opłynięcie jeziora wzdłuż linii brzegowej na trasie o długości około 21km, wycieczkę pieszą na Turbacz, spływ kajakowo - pontonowy Przełomem Dunajca i zawody sportowo - sprawnościowe.

Ilość uczestniczących biesiadników:

- W całej Biesiadzie uczestniczyło 50 osób, w tym 19 kobiet i 11 dzieci i młodzieży do lat 18.

- Wyprawa pierwsza; ilość uczestników 20 osób, w tym 5 kobiet i 6 dzieci i młodzieży do lat 18.

- Wyprawa druga: ilość uczestników 20 osób, w tym 5 kobiet i 7 dzieci i młodzieży do lat 18.

- Opłynięcie jeziora; ilość uczestników 6 osób w tym 2 osoby do lat 18.

- Wycieczka Piesza na Turbacz; 7 osób w tym 3 kobiety i 1 osoba do lat 18.

- Przełom Dunajca; ilość uczestników: 28 osób, w tym 9 kobiet i 6 dzieci i młodzieży do lat 18.

Podczas Biesiady uczestnicy mieli do dyspozycji 14 kajaków i wszyscy korzystali z kajakowania indywidualnego po całym akwenie zalewu Czorsztyńskiego.

Zawody sportowo – sprawnościowe w tym roku z uwagi na popowodziowe nagromadzenie drewna na brzegach i w wodzie przeprowadzono w konkurencjach na lądzie, a były to: drużynowe rozgrywki piłki siatkowej i balonowej oraz rzut pniokiem. Najlepszych doceniono nagrodami.

Ponadto w formie rekreacyjnej codziennie rozgrywano dodatkowe mecze siatkówki plażowej, na przygotowanym przez biesiadników boisku. Były też zabawy w szachy wikingów i gra w 5 sekund.

Oprócz codziennego grillowania w trakcie Biesiady pod czujnym okiem profesjonalnego kucharza były przygotowywane posiłki dla uczestników biesiady. Ponadto z kociołka „komandora” po spływie Dunajcem zaserwowano „komandorską” grochówkę.

Impreza polegała głównie na aktywnym odpoczynku wspomaganym wspólnym śpiewaniem piosenek turystycznych i szant przy grilo-ognisku.

Szczególne podziękowania dla Pani Burmistrz Rabki-Zdroju za przychylność i wsparcie, w tym doposażenie Sekcji Turystyki Kajakowej w dwie nowe powłoki do starych kajaków.

„XIV Czorsztyńską Biesiadę Kajakową im. Emila Węglorza” planujemy zorganizować na przełomie lipca i sierpnia 2019r. Dokładna data zostanie podana około kwietnia lub maja 2019r.

KOMANDOR BIESIADY Łukasz Cholewa

2018-07-31-XIII Czorsztyńska Biesiada Kajakowa im. Emila Węglorza