13 lis 2018

Urodziny Ojczyzny

Rabczańskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Orkana. Ich uczestnicy na grobach żołnierzy I i II wojny światowej złożyli wiązanki kwiatów i odmówili modlitwę. Władze miasta reprezentowali wiceburmistrz Robert Wójciak, radni, obecny był burmistrz elekt Leszek Świder, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń społecznych. Warty honorowe przy grobach pełnili harcerze z Rabki-Zarytego - Gromada Zuchowa Leśne Duszki.

Wśród osób, które oddały hołd poległym bohaterom, była m.in. delegacja z miast partnerskich Rabki-Zdroju –  wiceburmistrzowie Château-Gontier (Francja) – Patrice Houtin z Azé i Jöel Raimbault z Saint Fort oraz radny Rolf Kirchbaum z małżonką i Helge Roll z Murrhardt (Niemcy). W imieniu swoich miast złożyli oni wiązanki na grobach żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny, a w zastępstwie nieobecnych przedstawicieli z miasta partnerskiego Frome (Wielka Brytania) - wieńce makowe przysłane na tę okazję.

Punktualnie o godz. 12.00 w kościele św. Teresy zebrani, w tym poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i mieszkańcy Rabki-Zdroju, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Rabka-Zdrój odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Mszę św. za wielki dar niepodległości Ojczyzny odprawił proboszcz Dariusz Pacula. - Radujmy się tym, że jesteśmy razem i że razem cieszymy się z tego wielkiego daru, jakim jest wolna Ojczyzna. Tak to się składa, że w naszym polskim języku słowo Ojczyzna pochodzi od słowa ojciec, ale jest rodzaju żeńskiego  - Ta Ojczyzna i mówimy często Matka Ojczyzna. Zarówno to w odniesieniu do słowa ojciec, jak i matka, od razu pokazuje nam pierwszy, wielki bodziec do tego, że Ojczyznę naszą mamy miłować, kochać i szanować, to jest Boże przykazanie – „Czcij ojca swego i matkę swoją” - mówił w homilii. Oprawę muzyczną mszy stworzyła orkiestra dęta OSP pod kierownictwem Jacka Klinowskiego oraz schola św. Teresy.

Po mszy na Deptak Zdrojowy przeszła Biało-Czerwona Parada Niepodległości. Następnie odbył się tu koncert pieśni wojskowych patriotycznych „Wiwat Niepodległa” Harcerze Seniorzy puścili w niebo balon z napisem „Sto lat”, a w kawiarni Zdrojowa chór Cantabile dał koncert niepodległościowy.

Pod wieczór w amfiteatrze Teatr A zaprezentował spektakl, widowisko historyczne „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Finałem był biało-czerwony tort urodzinowy dla Ojczyzny, od cukierni Karpatka, który na scenie pod muszlą burmistrz elekt Leszek Świder, wiceburmistrz Robert Wójciak i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek wspólnie pokroili i rozdali obecnym.

2018-11-11-Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rabce-Zdroju-cz.1

12 listopad 2018

2018-11-11-Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rabce-Zdroju-cz.2

12 listopad 2018