16 lis 2019

70 lat „Rabcia”

Uroczysta gala na scenie przy ulicy Orkana zakończyła obchody jubileuszu 70-lecia Teatru Lalek „Rabcio”. Zanim sala teatru wypełniła się do ostatniego miejsca, a ze sceny popłynęły gratulacje i życzenia, w piątek przed południem odbyło się spotkanie z uczestnikami projektu „Prezent dla Rabcia” i prezentacja najciekawszych prac przygotowanych przez uczestników warsztatów. Następnie teatr zaprezentował swojej żelaznej publiczności, czyli dzieciom, spektakl „Złodziejski Majster” wg Braci Grimm w reż. Michała Derlatki, by w końcu zaprosić wszystkich późnym popołudniem na galę. Jej pierwszym punktem była promocja książki monografii teatru pt. „Rabcio – teatr z Rabki” autorstwa Krystyny Kachel. Autorka, aktorka teatru i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Rabcia”, opowiedziała zgromadzonym gościom o kulisach powstania książki, pracach nad nią i osobach, dzięki którym powstała. Podkreśliła, że książka powstała z potrzeby serca, bo „Rabcio” to miejsce wyjątkowe.

Dyrektor teatru Zbigniew Wójciak mówił, że dzięki pasji i zaangażowaniu wielu osób teatr przetrwał trudne lata, podczas których borykał się z problemem własnej siedziby i dziś spełnia swoją rolę oraz misję, do której został stworzony. Dodał, że największym prezentem jubileuszu jest nowa siedziba, która stanęła po drugiej stronie ulicy, a której oficjalne otwarcie odbędzie się w styczniu. Dyrektor dziękował parafii św. Marii Magdaleny, która udostępniła placówce swoją salę, władzom powiatu za wsparcie i budowę nowej siedziby, dziękował Krystynie Kachel i Stowarzyszeniu Przyjaciół „Rabcia” za organizację jubileuszowych wydarzeń.

W części artystycznej aktorzy teatru zaprezentowali artystyczną wersję historii „Rabcia”. Z przymrużeniem oka opowiedzieli o trudnych początkach teatru, o latach jego świetności oraz o blaskach i cieniach. Przedstawienie zostało nagrodzone przez publiczność owacyjnymi brawami.

Potem przyszedł czas na przemówienia, gratulacje i życzenia. Jubileuszu gratulowali m.in. starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz Leszek Świder i radny wojewódzki Marek Wierzba. Na koniec odbyło się uroczyste podziękowanie wszystkim twórcom i pracownikom Teatru Lalek 'Rabcio”.

Jubileuszowi towarzyszyły dwie wystawy: „Opowieść o Księciu Pipo" - scenografia Jadwigi Mydlarskiej-Kowal ze spektaklu „Książę Pipo" w reż. Beaty Pejcz oraz „Podhale w świetle reflektorów" - scenografie ze spektakli opartych na folklorze podhalańskim.

2019-11-15-Jubileusz 70-lecia Teatru Lalek "Rabcio" cz. 1

15 listopad 2019