1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 127 - burze!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
21 maj 2019

Wyróżnienie dla rdzawiańskiej parafii

Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder odebrał wyróżnienie przyznane Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP Matki Kościoła w Rdzawce za troskliwą opiekę nad zabytkowym, drewnianym kościołem pw. Krzyża Świętego na Piątkowej Górze w Chabówce, znanym jako „kościółek na Obidowej”. Wyróżnienie to było jednym z trzech, jakie przyznano w ramach tegorocznej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego. Nagroda główna, która w tym roku powędrowała do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Marcina w Jawiszowicach, i wyróżnienia, przyznawane są tym, którzy od lat starają się zachować od zniszczeń nie tylko świątynie, ale także historyczną pamięć o zabytkach architektury drewnianej w Małopolsce.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się niedzielę, 19 maja w kościele w Jawiszowicach.

Patronem nagrody jest dr Marian Kornecki, który zapisał się na kartach historii naszego regionu jako wybitny historyk sztuki i uczony bez reszty oddany ratowaniu ojczystego dziedzictwa kulturowego. Był wyjątkowym znawcą architektury drewnianej, a także niestrudzonym inwentaryzatorem tych zabytków.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM