Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Drukuj grafikę : tak / nie

14 mar 2019

Informacja ws. podwyżek opłat za odpady

Z uwagi na pojawiające się wątpliwości i pytania dotyczące planowanych podwyżek opłat za odbiór odpadów, burmistrz Leszek Świder przygotował prezentację, aby przedstawić aktualną sytuację na rynku odbioru śmieci w Rabce-Zdroju i uzasadnienie decyzji, którą samorząd musi w tej sprawie podjąć.

Szanowni Państwo,

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami wokół planowanej podwyżki opłaty za wywóz odpadów komunalnych  chciałbym zapoznać Państwa z poniższymi informacjami, które przedstawiłem również Radnym na wczorajszym posiedzeniu Komisji. Przyczyna unieważnienia w grudniu zeszłego roku przetargu na odbiór odpadów komunalnych z naszej gminy:

W przetargu wystartowała nasza gminna jednostka organizacyjna Zakłady Komunalne Sp. z o.o. i IB Sp. z o.o. z Nowego Targu. Gmina dysponowała zaledwie 50% środków  na które opiewały oferty złożone przez firmy startujące w przetargu.

Gdyby ten przetarg został rozstrzygnięty to aby zbilansować koszty wywozu odpadów komunalnych trzeba by było podnieś koszt opłaty za wywóz odpadów komunalnych do kwoty 23,50 zł od osoby.

Wobec unieważnienia przetargu zleciłem wówczas Zakładom Komunalnym Sp. z o.o. odbiór śmieci przez 3 miesiące w trybie In-House, w międzyczasie przygotowując drugi przetarg.

W drugim przetargu konsorcjum składające się z Zakładów Komunalnych Sp. z o.o. i FCC Podhale Sp. z o.o. zaproponowało ofertę która pozwoliła nam na skalkulowanie ceny wywozu odpadów komunalnych na poziomie 18 zł za odpady segregowane od osoby i 36 zł dla tych co nie segregują śmieci.

Powyższą propozycję złożyłem na posiedzeniu wczorajszej Komisji.

Radni po burzliwej dyskusji odrzucili tą propozycję i zaproponowali własną w kwocie 16 zł za odpady segregowane i 40 zł za niesegregowane i ta propozycja zostanie poddana głosowaniu na najbliższej sesji.

Szanowni Państwo  ja osobiście nie jestem zwolennikiem podniesienia stawek opłaty za wywóz odpadów komunalnych, niestety po ofertach składanych w przetargach widać, że na rynku firm zajmujących się odbiorem odpadów i ich utylizacją istnieje zmowa cenowa wobec czego bardzo trudno jest uniknąć tych podwyżek.

Ze swej strony podjąłem następujące działania aby ograniczyć wzrost cen za wywóz odpadów:

- podjąłem negocjacje z przedstawicielem IB Sp. z o.o., która dotychczas odbierała odpady,
- skierowałem pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie odpadów,
- podjąłem działania by zainteresować inne firmy odbiorem odpadów z naszej gminy,
- podjąłem działania aby uruchomić naszą gminną sortownię odpadów,
- zaprosiłem do rozmów przedstawicieli spółki NOVA z Nowego Sącza którzy przystąpili do przetargu,
- brałem udział w spotkaniu  z wójtami i burmistrzami na którym była omawiany był problem odpadów komunalnych w gminach. Na tym spotkaniu podjęto decyzję budowy spalarni w Subregionie Podhalańskim.

Podejmę również kolejne działania we współpracy z Radnymi aby wypracować rozwiązania, które uchronią nas przed ta dotkliwymi podwyżkami za wywóz odpadów komunalnych w przyszłości.
W razie pytań i wątpliwości jestem do Państwa dyspozycji.

Burmistrz Rabki-Zdroju

Leszek Świder

Prezentacja burmistrza Leszka Świdra w PDF - ZOBACZ

kategoria: Powiązane pliki [2]