1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 171 - Burze!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
25 lis 2018

Promocja „Zeszytów Rabczańskich”

Ukazał się 6. numer „Zeszytów Rabczańskich”, rocznika poświęconego historii, ludziom i kulturze Rabki-Zdroju i okolic. Znalazło się w nim dziesięć artykułów, napisanych przez czternastu autorów.  Tworzą one dwie części: pierwszą, składającą się z rozpraw naukowych i drugą, wspomnieniową. Na okładce zeszytów znalazł się fragment scenografii autorstwa Jerzego Koleckiego ze spektaklu „Tomek w krainie dziwów”. Tegoroczne wydanie przyniosło kolejne ciekawe historie i ciekawostki związane z regionem. Numer otwiera tekst Barbary Puterli-Słuszkiewicz, która opisała dwór rabczański - jego zabudowę, właścicieli i poddanych oraz stosunki pańszczyźniane w XVI–XVIII w. Piotr Sadowski kontynuuje w swoim artykule opowieść o wrześniowych działaniach wojennych w Rabce-Zdroju i okolicznych miejscowościach. Dawid Golik i Zbigniew Jarosz opisują akcje zbrojne Oddziału Partyzanckiego AK „Mszyca” ppor. Jana Stachury „Adama”. Krystyna Kachel przedstawiła historię Teatru Lalek „Rabcio” opisując jego kolejne siedziby, a Katarzyna Ceklarz historię młyna rodziny Szynalików w Mszanie Dolnej. W części etnograficznej Dorota Majerczyk przedstawiła dawny repertuar i formy kolędnicze w Rabce-Zdroju i okolicach, a Małgorzata Oleszkiewicz opisała rabczańskie palmy wielkanocne znajdujące się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. „Geologiczne sekrety Lubonia Wielkiego” odkrył przed czytelnikami „Zeszytów Rabczańskich” Paweł Franczak. Obszerne wspomnienia o doktorze Jerzym Żebraku opracowali Beata Śliwińska, Jerzy Hałuszka, Hubert Kaminiarczyk, a Magdalena Klimaszewska-Kroh i Antoni Kroh wspomnieli kurs przewodnicki zorganizowany przez PTTK w Rabce.

Każdy z autorów osobiście opowiedział o czym pisał i zachęcał publiczność do lektury. Na spotkaniu promocyjnym zabrakło Huberta Kaminiarczyka, który zmarł nie doczekawszy promocji. Pamięć o nim uczczono minutą ciszy.

Jan Ceklarz, prezes Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec i współredaktor wydania wspólnie z sekretarz Katarzyną Ceklarz, podziękował Urzędowi Miejskiemu w Rabce-Zdroju i dotychczasowej burmistrz Ewie Przybyło za tegoroczne i wieloletnie wsparcie finansowe udzielane od 2013 roku z okazji wydania kolejnych numerów „Zeszytów Rabczańskich”. Teatrowi „Rabcio” podziękował natomiast na gościnę.

Podczas spotkania promocyjnego głos zabrał burmistrz Leszek Świder. - Wszystkie wydarzenia z przeszłości, te, które udaje się utrwalić i zachować dla kolejnych pokoleń, są dla nas wzorcem i przykładem. Często się mówi o tym, jak młodzi ludzie mają szukać przyszłości, jeśli nie znają przeszłości. „Zeszyty Rabczańskie” wzbogacają naszą kulturę, Rabkę, ale przede wszystkim ratują od zapomnienia przeszłość i historię – podkreślił.

Spotkanie zakończył żywiołowy koncert zespołu Sokół Orkestar, prezentującego muzykę bałkańską.

2018-11-24-Promocja 6. numeru Zeszytów Rabczańskich

24 listopad 2018