29 kwi 2019

„Święcone” Podhalan bliżej natury

Górale z Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju w tym roku na miejsce tradycyjnego „Święconego” wybrali leśniczówkę pod Krzywoniem. To drugie, obok „Opłatka”, odbywającego się w okresie Bożego Narodzenia, spotkanie, na którym rabczańscy górale świętują, nie tylko w rodzinnym, ale i w związkowym gronie.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez prezesa Edwarda Żarnowskiego zebranych członków rabczańskiego koła, burmistrza Leszka Świdra i pocztów sztandarowych z zaprzyjaźnionych oddziałów ze Skomielnej Białej, Nowego Targu i Bystrej Podhalańskiej.

Mszę św. odprawił kapelan oddziału ks. dr Paweł Duźniak, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny. Oprawę muzyczną mszy przygotowali członkowie i muzykanci z zespołów Robcusie i Robcanie, którym na organach towarzyszył Wojciech Gracz ze Skawy.

Msza święta była też okazją do uroczystego ślubowania, które na sztandar złożyło trzech nowych członków. Rotę ślubowania odczytał Wiktor Zachwieja, a ślubowali Robert Wójciak, Piotr Dzik i Genowefa Smich. Nowo powołanym członkom legitymacje wręczał prezes Edward Żarnowski.

Po odmówieniu modlitwy zebrani zasiedli do stołów na świąteczny poczęstunek z żurkiem, kiełbasą i jajkiem w roli głównej. Zebranym zaśpiewały Robcusie, a potem przyszedł czas na podziękowania za ostatnie miesiące związkowej pracy i dzielenie się planami na przyszłość.

2019-04-27-Święcone Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju

27 kwiecień 2019