18 maj 2019

Wystawa historyczna w Parku Zdrojowym

W Parku Zdrojowym "Pod Grzybkiem" można oglądać wystawę plenerową pt. "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość". Jej uroczyste otwarcie odbyło się w piątek, a wziął w nim udział m.in. burmistrz Leszek Świder, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Filip Musiał, wicedyrektor oddziału Cecylia Radoń, radni gminni i powiatowi, młodzież oraz goście. - To fascynująca wystawa, która mówi nam o historii Polski, ale nie tylko o bitwach, ale też opowiada o niej m.in. poprzez sztukę - mówiła dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek, witając i przedstawiając gości wernisażu oraz wprowadzając ich w tematykę wystawy.

- Bardzo cieszymy się z tego, że ta wystawa mogła zawitać do Rabki - mówił dr Filip Musiał. - W naszym głębokim przekonaniu wolność jest tą wartością, którą najlepiej opisać naszego ducha narodowego. Dążenie do niej było czymś, co było dla naszych przodków wartością największą. A ta wystawa opowiada o 150 latach walki o wolność, od Konfederacji Barskiej po 1918 rok, kiedy to po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Rzeczypospolita. Podczas tej wystawy staramy się zwrócić uwagę na kwestie podstawowe, pokazać różne drogi do wolności, jakie nasi przodkowie obierali, by wolność odzyska: to czyny zbrojne, ale też działalność o charakterze pozytywistycznym, czy wysiłek dyplomatyczny, wszystko to, co złożyło się na fenomen, jakim był powrót Polski na mapę Europy w 1918 roku.

- Ta wystawa uzmysławia nam także, że mówimy o pięciu pokoleniach naszych przodków, którzy żyli w niewoli, ale którzy niezłomnie, przez 150 lat upominali się o wolną, suwerenną Rzeczpospolitą. Warto pamiętać, że ten gen wolności nie wygasa, że kolejne pokolenia stanęły do walki już w obronie wolności i granic RP - dodał.

- Bardzo dziękuję, że na trasie tej wystawy znalazła się również Rabka - powiedział burmistrz Leszek Świder. - Poznawanie historii, to nie tylko książki i podręczniki, ale też takie wystawy jak ta, która ją pokazuje. To jedna z form, które są atrakcyjne dla młodzieży. Bardzo dużo się mówi dziś o wolności, ale chciałbym to powiedzieć młodym ludziom, że to nie jest tak, że wolność jest nam dana raz na zawsze. Wolności trzeba bronić i o wolność trzeba walczyć. Mam nadzieję, że ta wystawa poszerzy naszą wiedzę na temat przeszłości naszych przodków i ich walki o wolność.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie. Na placu "Pod Grzybkiem" można ją oglądać do 9 czerwca.

2019-05-17-Wystawa plenerowa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość"

17 maj 2019