Wydarzenia w dniu: 25 lipiec 2021

Luboń Wielki
2021-07-25 do 2021-07-25

Msza Św. na szczycie Lubonia Wielkiego

W niedzielę 25 lipca na Luboniu Wielkim o godz. 12:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, której organizatorami są: Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce-Zarytem, Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce-Zdroju i Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój.

Jest to msza, która odprawiana jest zawsze w ostatnią niedzielę lipca jako podziękowanie za uratowanie schroniska z pożogi wojennej. W tym roku również w 90 - rocznicę uroczystego otwarcia schroniska na Luboniu. Msze św. odprawi ojciec opat Benedyktynów Szymon Hiżycki OSB.

Serdecznie zapraszamy w imieniu gospodarza schroniska i oddziału PTTK Rabka – Zdrój.

Msze dziękczynne na Luboniu Wielkim to już wieloletnia tradycja. Biorą w nich udział: turyści, przyjaciele schroniska a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Podczas II Wojny Światowej niemal wszystkie górskie schroniska zostały przez Niemców spalone. Obiekt na Luboniu Wielkim ocalał dzięki odwadze ówczesnej kierowniczki, Karoliny Kaleciakowej. Kobieta wyszła na powitanie okupantów z niemowlęciem na ręku i butelką wódki. Zbici z tropu Niemcy odstąpili od spalenia schroniska, choć później próbowali je zniszczyć pociskiem artyleryjskim wystrzelonym od strony Zarytego.

VIII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” w Rabce-Zdroju

2021-07-25 do 2021-07-25

Rabka-Zdrój znalazła się wśród gospodarzy tegorocznego VIII Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, który zagości w naszym mieście 25 lipca. Tego dnia od godz.14.00 w Amfiteatrze odbędzie się koncert orkiestry OSP Rabka-Zdrój i występ młodzieżowej grupy teatralnej „Dźwigacze Kurtyny”.

Na Festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce, wyroby i produkty lokalne, a także potrawy regionalne, które zostaną przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rdzawki.

25 lipca 2021 r.  godz. 14:00

Amfiteatr ul. Chopina 17

W programie:

Spotkanie z folklorem - Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej

Gala Osobowość Rabki-Zdroju

Degustacja potraw regionalnych - Koło Gospodyń Wiejskich z Rdzawki

"Szklana góra" występ młodzieżowej grupy teatralnej "Dźwigacze Kurtyny"

Koncert Orkiestry Dętej OSP w Rabce-Zdroju

Organizatorem festiwalu jest Forum Gmin Beskidu Wyspowego przy współpracy z Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju, Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Fundacją Rozwoju Regionu Rabka.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa  Małopolskiego  w ramach konkursu pn. „Małopolska Gościnna”.