Wydarzenia w dniu: 08 lipiec 2021

Rabka Festival 2021

2021-07-07 do 2021-07-10

Rabka Festival 2021

W dniach 7-10 lipca na żywo i Internecie odbędzie się ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival. W tym roku, z uwagi na pandemię, organizatorzy przygotowali dla miłośników dziecięcej literatury program, na który składają się wydarzenia „na żywo”, możliwe do przeprowadzenia z zachowaniem koniecznego dystansu oraz codzienne bloki spotkań dla dzieci i dorosłych w Internecie. Będzie można w nich uczestniczyć poprzez stronę internetową www.rabkafestival.pl, kanał na YouTubie oraz profil na Facebooku www.facebook.com/rabkafestival. Zapraszają: Iwona Haberny - Agencja Promocyjna OKO i Anna Gąsior - Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju.

Program - Rabka Festival 2021

Program dla dzieci

07.07.2021 (środa)

Amfiteatr

11.00 - Grażyna Bąkiewicz: Dajmy nura do praszczura, czyli jak poznać swoje historyczne korzenie

16.00 - Justyna Bednarek, Marianna Oklejak: „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej”, prowadzenie Martyna Chuderska

10.00 – 14.00 - literacka gra miejska

10.00 – 13.00 - „Poszukiwania w domu profesora”. Plenerowy “escape room” inspirowany „Opowieściami z Narnii”

Internet

09.00 - Rozpoczęcie festiwalu i otwarcie wystawy ilustracji  Marianny Oklejak do książki Justyny Bednarek „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej”

09.30 - Natalia Klęsk, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka: Polskie Maryje przydrożne – warsztaty literacko-etnograficzne w Muzeum im. Władysława Orkana

10.00 - Otwarcie wystawy ilustracji Tomasza Brody “Book face. Księga twarzy pisarzy” i warsztaty literacko – ilustratorskie historia literatury dla siecioholików

15.00 - Otwarcie wystawy „Mała książka – wielka sztuka – wielcy mistrzowie polskiej ilustracji dziecięcej”, przygotowanej przez Instytut Książki oraz warsztaty Elżbiety Wasiuczyńskiej: “Korzenie i skrzydła”

08.07.2021 (czwartek)

Amfiteatr

11.00 - Moja babcia mój dziadek – o znaczeniu  rodzinnych korzeni opowiada Małgorzata Swędrowska

16.00 - Spotkanie z autorem i ilustratorem książki – laureatki Nagrody Żółtej Ciżemki. Prowadzenie: Barbara Gawryluk. Fragmenty nagrodzonej książki  czyta Jerzy Stuhr

Internet

09.30 - Katarzyna Ceklarz: spotkanie wokół książki Księga babiogórskich opowieści

10.00 - Małgorzata Mirga-Tas: warsztaty literacko-ilustratorskie na temat kultury Romów

14.30 - Marta Guśniowska – spotkanie autorskie

15.00 - Zespół Teatru Lalek Rabcio: Korzenie kultury włoskiej: Pinokio literaturze i w teatrze, warsztaty literacko- teatralne

09.07.2021 (piątek)

„Na żywo”

11.00 - „Przesadzeni” – o ludziach, którzy musieli zapuścić korzenie w nowej ziemi opowiadają Barbara Gawryluk i Rafał Witek, prowadzenie Iwona Haberny

16.00 - “Dwa królestwa i wielkie morze” –  opowieść o wielkiej  podróży z Boliwii do Polski przedstawią autor książki, Witold Vargas, oraz polsko – boliwijska grupa aktorska „Entre dos Aguas un Teatro”

Internet

09.30 - Grażyna Habieda: Siła lokalnych opowieści – warsztaty literacko-ceramiczne

10.00 - Miriam Synger: Kim są Żydzi? Warsztaty na temat kultury żydowskiej.

14.30 - Ewa Podleś: Ziarenka – jak z małego ziarenka wyrasta wielkie drzewo. Warsztaty literacko – ilustratorskie.

15.00 - Tomasz Samojlik: Umarły las czyli jak głęboko sięgają korzenie Puszczy Białowieskiej – warsztaty komiksowe

10.07.2021 (sobota)

Amfiteatr

11.00 - Agnieszka Wolny-Hamkało: Nikt nas nie upomni czyli przeciw czemu się buntujemy?

16.00 - Marta Kisiel: Małe Licho i Wielcy Romantycy czyli korzenie współczesnej fantastyki, prowadzenie: Biserka Cejović

Internet

09.30 - Katarzyna Łakomik, Monika Rzonca  Cała moja rodzina – tworzymy drzewo genealogiczne

10.00 - Marta i Krzysztof Butrynowie: „Ilustrowana księga łemkowskich przysłów” warsztaty na temat kultury łemkowskiej

14.30 - Nikola Kucharska: „Jak to działa: książki” warsztaty ilustratorskie

15.00 - Julia Frieze: „Namaluj to!” – warsztaty ilustratorskie na temat naszej różnorodności

Program dla dorosłych, piątek, 9 lipca

Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce – Zdroju i  transmisja internetowa

Możliwość uczestniczenia w spotkaniu „na żywo” uzależniona jest od sytuacji epidemicznej

9.00 - Powitanie i wręczenie nagrody Zwyrtała 2021

9.20 - Laureat konkursu na najlepszy pomysł promujący czytanie „Zwyrtała 2021”: Prezentacja nagrodzonego pomysłu

9.40 - prof. Grzegorz Leszczyński: “Wielka książka, mały człowiek”: samobieżne pociski atomowe Instytutu Książki

10.00 - Małgorzata Swędrowska: Zabawa z książką – jak czytać wrażeniowo z małymi dziećmi

10.20 - dr Dorota Majerczyk: Jak zakorzenienie we własną tradycję otwiera na kulturę innych.

10.40 - prof. Anna Czabanowska-Wróbel: Jak dawać dzieciom mocne korzenie i silne skrzydła

11.00 – 12.00 przerwa

12.00 - Bożena Schroeder: Projekty z „Pogranicza” – jak twórczo angażować młodych ludzi w poznawanie małej ojczyzny.

12.20 - prof. Waldemar Łazuga:  Uwikłani w przeszłość.

12.40 - dr hab. Tomasz Majkowski: Jak wykorzystywać planszowe i komputerowe do zainteresowania młodych tradycją.

13.00 - Adam Bartosz: Kultura Romów – spróbujmy ją poznać.

13.20 - Miriam Synger: Jak mówić o inności, na podstawie kultury i religii żydowskiej.

13.40 - Witold Vargas:  Świat widziany z perspektywy wędrowca czyli jak postrzegają rzeczywistość ci, dla których ziemia jest ścieżką, a nie ogrodzoną działką.

Przez cały lipiec czynne będą wystawy:

Altana na Bulwarach nad Poniczanką

Tomasz Broda: “Bookface. Księga twarzy pisarzy”

Marianna Oklejak: “Maryjki”

Wypoczywalnia Zakładu Przyrodoleczniczego

“Mała książka – wielka sztuka – mistrzowie polskiej ilustracji dziecięcej”: Iwona Chmielewska, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Uczestnicy biorą w nich udział na własną odpowiedzialność i zobowiązują się do przestrzegania regulaminu miejsc oraz wszystkich zasad i wytycznych związanych z aktualną sytuacją epidemiologiczną.