Wydarzenia w dniu: 10 kwiecień 2022

62. Konkurs Palm Wielkanocnych

2022-04-10 do 2022-04-10

62. Konkurs Palm Wielkanocnych

Ze względu na wyjątkową sytuację podyktowaną obostrzeniami sanitarnymi tegoroczna edycja Konkursu Palm Wielkanocnych odbędzie się w zmienionej formule: bez udziału publiczności zgodnie z regulaminem, dostępnym poniżej.

Palmy zgłaszane do konkursu przyjmowane będą w kasie Muzeum (starykościółek) od wtorku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum od 09:00-16:00, a w sobotę do godziny 12:00 – ze względu na obrady komisji konkursowej.

Wyniki konkursu zostaną podane na stronie muzeum-orkana.pl, nagrodzeni uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie.

Palmy przeznaczone do poświecenia w Niedzielę Palmową (10.04.2022) można będzie odebrać w godzinach otwarcia Muzeum.

Regulamin 62. edycji Konkursu Palm Wielkanocnych

1. Konkurs organizowany jest przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju.

2. Konkurs ma charakter regionalny - udział w nim mogą wziąć osoby zamieszkałe na terenie statutowej działalności Muzeum (Miasto i Gmina Rabka, Gmina Raba Wyżna, Gmina Spytkowice, Miasto i Gmina Jordanów, Gmina Lubień, Miasto i Gmina Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Gmina Dobra).

3. Konkurs odbywa się bez udziału publiczności.

4. Celem konkursu jest:

- rozbudzenie zainteresowania tradycjami związanymi z wiosennym cyklem obrzędowym,

- promocję lokalnej tradycji wicia wielkanocnych palm.

5. Przedmiotem konkursu jest wykonana samodzielnie palma wielkanocna, o formie zgodnej z lokalną  tradycją od 50 cm do 2.5 m wysokości.

6. Termin dostarczenia prac: od wtorku (05.04.2022) do piątku 08.04.2022 od 9:00-16:00 i w sobotę (09.04.2022) od 9:00-12:00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum- stary kościółek, ul. Orkana 2.

Do  każdej  pracy  należy  dołączyć  wypełniony  formularz  zgłoszenia  (do  pobrania  na  stronie www.muzeum-orkana.pl lub odebrania bezpośrednio przed konkursem w Muzeum).

7. Prace będą oceniane przez jury konkursowe powołane przez Dyrekcję Muzeum im. Władysława

Orkana w Rabce-Zdroju. Skład jury zostanie podany do wiadomości przed rozpoczęciem konkursu.

8. Palmy zakwalifikowane do konkursu zostaną ocenione w kategoriach: Palma Tradycyjna, Palma Współczesna i Palma Najpiękniejsza.

Organizator przewiduje przyznanie trzech nagród w każdej z kategorii. Zwycięzcy zostaną powiadomieni telefonicznie. Odbiór nagród: budynek biurowy Muzeum, ul. Sądecka 6, od poniedziałku 11.04.2022 r. od 8:00-15:00

9. Przy ocenie palm jury konkursowe będzie brało pod uwagę:

- zgodność formy z tradycją regionu,

- wykorzystane materiały i techniki zdobnicze,

- dekoracyjność, plastyczność,

- nowatorstwo w ujęciu tematu,

- ogólne wrażenie estetyczne.

10. Od oceny komisji konkursowej, uczestnikom konkursu nie przysługuje odwołanie.

11. Złożenie pracy do konkursu, oznacza zgodę uczestnika i akceptację warunków niniejszego regulaminu.

12. Autorzy palm wyrażają zgodę na publikowanie i wykorzystywanie materiałów fotograficznych i filmowych dotyczących konkursu palm w prasie i telewizji oraz innych mediach.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2022-04-10 do 2022-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Rabczańskie Koło Prawa i Sprawiedliwości, Gniazdo Integracji Lokalnej – GIL i Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji  serdecznie zapraszają do oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej i uczczenia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości w 82. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbędą się w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 16.00  (niedziela) w kościele pw. Św. Marii Magdaleny uroczystą Mszą Świętą w intencji ofiar z Katynia i Smoleńska. Po Mszy Świętej nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod obeliskiem na przykościelnym parkingu.