Wydarzenia w dniu: 15 maj 2022

EKO-majówka. Piknik kulturowo-ekologiczny

2022-05-15 do 2022-05-15

EKO-majówka. Piknik kulturowo-ekologiczny

Eko-majówka 2022 jest wydarzeniem kulturalnym o charakterze ekologicznym organizowanym w Rabce-Zdroju już po raz trzeci. W 2019 r. odbyła się na żywo, w 2021 w formie wydarzenia online. W 2022 r, bazując na sprawdzonych formułach, proponujemy formę mieszaną, hybrydową – wydarzenie odbędzie się zarówno na żywo, jak i w internecie. Ma na celu przybliżenie mieszkańcom tematyki ekologicznej i wzrost ich wrażliwości na ochronę środowiska i zmiany klimatu. Będzie skierowany do różnych grup wiekowych, zarówno rodzin z dziećmi, jaki i osób starszych. Będzie mówił o sprawach im bliskich, zarówno czystości powietrza, jak i dbania o wodę i ziemię, działań less waste, ekologicznych upraw i segregacji śmieci. Mocnymi punktami wydarzenia będą występy na scenie amfiteatru: spektakl Teatru Kultureska z Krakowa, występy Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej  i Studia Tańca So Beat z Nowego Sącza, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, wystąpienia specjalistów i przedstawicieli samorządu. Chcemy dać mieszkańcom rzetelną informację na temat działań podejmowanych przez powiat nowotarski w zakresie ochrony klimatu i środowiska i wysłać w Polskę jasny przekaz, że w powiecie ta tematyka jest tematem ważkim. Na scenie odbędzie się też rozstrzygnięcie konkursu na EKO-miejsce 2020.

Równolegle do występów na scenie będzie działała też strefa targowa, gdzie w ramach TARGÓW EKOLOGICZNYCH zaprezentują się lokalni przedsiębiorcy i organizacje promujące proekologiczne rozwiązania w życiu codziennym. Będzie też stanowisko ekodoradcy, u którego mieszkańcy znajdą odpowiedzi na temat aktualnych możliwości dofinansowań do przejścia na zielone ciepło i energię. Wydarzenie będzie sposobem promocji lokalnych wytwórców, zarówno żywności, jak i rzemieślników. Będzie też okazją do wzmacniania działań wspólnotowych i wzajemnej pomocy – wymiany ubrań i sadzonek roślin, które idealnie wpisuje się w terminarz wiosennych porządków. W tej sekcji odbędą się też zajęcia dla dzieci z kreatywnego upcyklingu: warsztaty upcyklingowe „Morskie stworzenia”, wspólne układanie ścieżki sensorycznej i ubieranie drzewa, zajęcia dla dzieci Krakowskiego Alarmu Smogowego. Tutaj będzie też możliwość degustacji domowych wyrobów na biodegradowalnych naczyniach. Dostępna do zwiedzania będzie też wystawa edukacyjna dotycząca czystości powietrza oraz warsztaty wikliniarskie z robienia płotów.

Większość wydarzeń zaplanowaliśmy w miejscu sprawdzonym i posiadającym odpowiednią infrastrukturę – rabczańskim amfiteatrze, ale żeby podkreślić walory Parku Zdrojowego oraz Bulwarów nad Poniczanką, zaplanowaliśmy tam grę terenową dotyczącą natury i aspektów ochrony środowiska.

PIKNIK Z EKOZASADAMI

- Przyjdź na piechotę albo przyjedź rowerem

- Wrzucaj śmieci do odpowiednich pojemników

- Ubierz się na zielono - będziesz lepiej wyglądał na zdjęciu

- Weź własny kubek - będzie less waste

- Odetchnij z ulgą

Program - AMFITEATR W RABCE-ZDROJU, godz. 14-18

WYSTĘPY NA SCENIE

• Studio Piosenki Young Stars
  • Studio Tańca So Beat
  • Teatr Kultureska
  • konkursy z nagrodami
  • wystąpienia ekspertów
  • wystąpienia przedstawicieli samorządu
  • EKO-MIEJSCE 2022 - rozstrzygniecie konkursu

ZAJĘCIA DLA DZIECI i RODZICÓW

• UKŁADANIE ŚCIEŻKI SENSORYCZNEJ
  • WARSZTATY UPCYKLINGOWE „Morskie stworzenia”
  • UBIERANIE DRZEWA
  • KOLOROWANKI SMOGOWE

ZAJĘCIA DLA DOROSŁYCH

• PŁOT Z WIKLINY - warsztaty wikliniarskie
  • Jak tanio i ekologicznie ogrzać dom? wykład prof. Stanisława Szwaji (godz. 17, salka w amfiteatrze)
  • stanowisko EKO-DORADCY

DLA WSZYSTKICH

• DEGUSTACJE - domowa kuchnia przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Chabówki na biodegradowalnych naczyniach
  • WYSTAWA EDUKACYJNA dotycząca czystości powietrza

WYMIANY

• UBRANIA - Za małe, a dobre? Nie mieści się w szafie? Wymień się ubraniem!
  • SADZONKI - Masz za dużo? Brakuje ci czegoś? Wymień się sadzonką!

ZBIÓRKA ŚMIECI PROBLEMATYCZNYCH

• przeterminowane leki,
  • elektrośmieci,
  • przepalone żarówki,
  • zużyte baterie

Nie chce ci się chodzić z jedną przepaloną żarówką do sklepu? Nie wiesz gdzie jest najbliższy pojemnik na baterie, zepsuta ładowarka zalega ci w szufladzie? Przynieś to wszystko na EKO-majówkę, oddamy to w zabezpieczonych pojemnikach do PSZOKu

TARGI EKOLOGICZNE

W ramach TARGÓW EKOLOGICZNYCH zaprezentują się lokalni przedsiębiorcy i organizacje promujące proekologiczne rozwiązania w życiu codziennym: Zdrowy Tydzień, Uzdrowisko S.A., Zrzeszenie Pszczelarzy Gorczańskich, Wikliniarstwo, Oriflame – KOSMETYKI WEGAŃSKIE, Stanowisko europejskie, pogadanki polsko-ukraińskie, LódGór – lody z owczego mleka, Krakowski Alarm Smogowy, Kolorowy Zwierzyniec Kasi – zabawki drewniane, PSONI – loteria fantowa z maskotek DIY, Stanowisko EKO-DORADCY

EKO-LOGICZNA GRA TERENOWA - PARK ZDROJOWY W RABCE  godz. 12-16:20

Gra terenowa przygotowana przez Grupę Gry Terenowe Nowy Targ będzie wymagała wiedzy z dziedziny ochrony środowiska, ale też orientacji w terenie i logicznego myślenia.

Obowiązują zapisy: tel. 66015549, e-mail:

Wydarzenie będzie można obserwować też online na Facebooku Stowarzyszenia Lokomotywa https://www.facebook.com/events/511032710578531?acontext={"event_action_history":[{"surface":"page"}]}

KONTAKT:

Stowarzyszenie Lokomotywa