Wydarzenia w dniu: 02 kwiecień 2023

Niedziela Palmowa w Małych Pieninach

Pieniny

Niedziela Palmowa w Małych Pieninach

PTTK Oddział Rabka-Zdrój zaprasza na Niedzielę Palmową do Małych Pienin. Wycieczkę rozpoczniemy od uczestnictwa we Mszy św. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach. Jest to dawna cerkiew greckokatolicka zbudowana przez Łemków zamieszkujących te ziemie przed II wojną światową. W jej wnętrzu znajduje się zachwycający ikonostas odrestaurowany w ostatnich latach, podobnie jak polichromia naścienna.

Następnie przez Wąwóz Homole powędrujemy na skalisty wierzchołek Wysokiej (1050 m) najwyższy szczyt całych Pienin.

Dalej będziemy wędrować grzbietem Małych Pienin podziwiając widoki na Przehybę i Radziejową w Beskidzie Sądeckim oraz Pieniny Właściwe.

Wędrując terenem przypominającym połoniny dojdziemy do Durbaszki gdzie odpoczniemy w schronisku. Po odpoczynku będziemy kontynuować wędrówkę przez Wysoki Wierch do Szlachtowej. W tej wsi zobaczymy jeszcze jedną cerkiew o zaskakującej architekturze.

Czas przejścia pieszego ok. 6 godz. + 3 godz. na Mszę i zwiedzanie cerkwi, odległość 12 km., suma podejść ok.560 m.

Zachęcamy do zabrania małych palm, które będzie można poświęcić w Jaworkach.

TERMIN: 2 kwietnia 2023

WYJAZD:
6.45 Dworzec busów w Mszanie Dolnej
7.00 Parking przy budynku PTTK w Rabce Zdrój,
ul. Piłsudskiego 1

ZAPISY: do 31 marca

PTTK Rabka Zdrój ul. Piłsudskiego , I piętro, w godzinach pracy biura

Tj: wtorek i czwartek w godz 15.00 do 18.00
lub pod tel. kom. + 48 504 653 791

Istnieje możliwość wpłaty wpisowego na konto:
(w tytule przelewu proszę wpisać imię i nazwisko uczestnika)

KOSZT:
60 zł/os dla członków PTTK ( z aktualną składką)
80 zł/os dla osób nie zrzeszonych w PTTK
( cena zawiera koszty przejazdu, przewodnika, ubezpieczenie)

Wycieczka całodniowa prosimy o zabranie prowiantu oraz założenie ubioru i obuwia stosownego do warunków panujących obecnie w górach.

Wycieczka może zostać odwołana lub przełożona na inny termin ze względu na złe warunki pogodowe.

Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników przewodnik może zmienić trasę przed lub w trakcie wycieczki.

Wpłata nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji w dniu wycieczki.

63. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

63. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza do udziału w corocznym konkursie palm wielkanocnych. Nasz konkurs jest jednym z najstarszych konkursów tego typu w Polsce i już w tym roku wraca do swojej tradycyjnej formuły.

Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych bazi przekazywany jest często z pokolenia na pokolenie.

Corocznie w Konkursie Palm Wielkanocnych bierze udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza plenerowa przyciąga liczne grono miłośników kultury ludowej. Wpływa również na promocję tradycji i folkloru Górali Zagórzańskich.

Tegoroczna edycja odbędzie się 02.04.2023 r. o godzinie 12:00.

Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka siedziby naszego Muzeum gdzie w zabytkowym otoczeniu zostanie rozstrzygnięty konkurs.

Komisja konkursowa składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie brane jest pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, a także w kategorii współczesnej inwencja twórcza oraz nowatorskie ujęcie tematu.

Oprawę artystyczną imprezy zapewni zespół regionalny Majeranki działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą. Konkursowi towarzyszyć będzie kiermasz wielkanocnych przysmaków.

Program imprezy:

11:00 – uroczysta Msza w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju

12:00 – przejście uroczystej procesji do starego kościółka Muzeum

12:15 – rejestracja palm do konkursu

13:00 – obrady jury

Serdecznie zapraszamy!!!

XVIII Watra Pamięci

XVIII Watra Pamięci

Związek Podhalan Oddział Gorczański w Rabce-Zdroju  zaprasza 2 kwietnia (niedziela) na coroczną WATRĘ w XVIII rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21.00  przy szałasie Związku Podhalan na targowicy. Podczas wspólnej modlitwy będzie wspominana postać Papieża Polaka. O godzinie 21:37 zapłonie Watra. Następnie wszyscy zebrani przejdą z pochodniami do Ogrodu Różańcowego, a pod pomnikiem św. Jana Pawła II zostaną złożone kwiaty oraz znicze.