Wydarzenia w dniu: 25 kwiecień 2023

Teatr Lalek Rabcio przedstawił repertuar na kwiecień

2023-04-17 do 2023-04-28

Teatr Lalek Rabcio przedstawił repertuar na kwiecień

W kwietniowym repertuarze rabczańskiego teatru znalazły się takie spektakle jak m. in.: Piękna i Bestia, Pinokio, Kiedy Króla boli ząb, Pchła szachrajka i Miś Tymoteusz Rym Cim Ci.

Teatr zastrzega sobie prawo zmiany repertuaru. Kasa i organizacja widowni   34-700 Rabka-Zdrój, ul. Orkana 3c   tel. kom  600 143 786  e-mail:   Bilety do nabycia w internecie,  i  kasie teatru na godzinę przed spektaklem. Cena biletu  30 złotych, grupowy 25 zł od osoby. www.rabcio.pl

REPERTUAR TEATRU LALEK „RABCIO” KWIECIEŃ 2023 r.

GŁUSI I NIEGŁUSI Rozmowa o książce Anny Goc pt. GŁUSZA

2023-04-25 do 2023-04-25

GŁUSI I NIEGŁUSI Rozmowa o książce Anny Goc pt. GŁUSZA

Fundacja Kinematograf i Teatr Lalek Rabcio zapraszają na rozmowę o książce Anny Goc pt. „Głusza”, która odbędzie się 25 kwietnia o godz. 17.00 w Teatrze Lalek Rabcio, na II piętrze. Rozmawiać będziemy w dwóch językach: języku polskim fonicznym i polskim języku migowym.

Książkę wydało Wydawnictwo Dowody jesienią 2022 roku. Jest to reportaż, dokument i w historia, wobec której nie można przejść obojętnie. Uznanie dla książki wyrażają obecne nominacje

• nominacja do nagrody Odkrycia Empiku 2022 w kategorii literatura
  • nominacja do nagrody Newsweek im. Teresy Torańskiej w kategorii Książka literatury faktu
  • nominacja do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki (w finale)

Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać do nauczenia się innego języka, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne?

Jedno z pierwszych pytań, które zadają słyszący: głusi nie słyszą, ale przecież chyba mogą nauczyć się czytać? Gdy dowiadują się, że nie – nie wszyscy głusi w Polsce potrafią czytać ze zrozumieniem po polsku – słyszący dziwią się jeszcze bardziej: przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju, w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego?

– Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi – mówi jeden z bohaterów Głuszy. – Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni.

Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz głusi chcą opowiedzieć o sobie sami.

Wstęp jest bezpłatny.

Informacje dodatkowe można uzyskać pod numerem tel./SMS 609 10 77 88 lub e-mail

Zapraszamy do kontaktu.

Filmowe zaproszenie na spotkanie: