Wydarzenia w dniu: 02 lipiec 2023

Wystawa studentów architektury

2023-07-01 do 2023-07-02

Wystawa studentów architektury

W dniach 1-2 lipca w kawiarence na bulwarach nad Poniczanką w Rabce-Zdroju można będzie oglądać wystawę prac studentów architektury Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Wystawa pod nazwą "Nice to green you" prezentuje projekty studentów III roku powstałe w ramach przedmiotu "Architektura krajobrazu i terenów zielonych".

EKO-NIEDZIELA

2023-07-02 do 2023-07-02

EKO-NIEDZIELA

EKO-NIEDZIELA 2023 jest to piknik ekologiczny który odbędzie się  2 lipca w godz. 10.00 – 14.00  w rabczańskim amfiteatrze. Bogaty w atrakcje program zapewnia rozrywkę dla dzieci, rodziców i dziadków. Na scenie odbywają się występy artystyczne i konkursy, w strefie dziecięcej trwają kolejne ciekawe warsztaty i zajęcia edukacyjne, a w strefie targowej można upolować produkty wyprodukowane z poszanowaniem środowiska, a także jest to miejsce prezentacji organizacji zajmujących się środowiskiem. W strefie gastronomicznej  odbywa się też degustacja potraw na biodegradowalnych naczyniach. Warto podkreślić, że wydarzenie odbywa się z poszanowaniem ekologicznych zasad – unikamy jednorazowych plastikowych naczyń, na terenie są śmietniki do segregacji odpadów, zachęcamy też do przychodzenia z własnym naczyniami. W tym roku wiele atrakcji będzie koncentrowało się wokół lasu, gdyż będziemy gościć przedstawicieli Nadleśnictwa Nowy Targ.

Piknik jest miejscem spotkań samorządu z mieszkańcami w duchu wzajemnego zrozumienia i w atmosferze zabawy i rozrywki. Ma na celu przybliżenie mieszkańcom tematyki ekologicznej i zwiększenie świadomości mieszkańców z zakresu ochrony środowiska i oszczędności zasobów naturalnych. Porusza problematykę czystości powietrza, ziemi i wody w odniesieniu do lokalnych potrzeb i problemów mieszkańców. Daje możliwość bezpośredniej rozmowy na istotne tematy.

W strefie dziecięcej przez cały czas trwania imprezy odbywają się warsztaty i zabawy dla najmłodszych. W tym roku m.in. warsztaty wikliniarskie, pszczelarskie, warsztaty „Zaczarowany las” i sensoplastyczne. Na trawie odbędzie się też spektakl "Grajmy w zielone” Teatru Mozaika z Poznania.

Na scenie wystąpią młode talenty ze Studia Piosenki Young Stars i Studia Tańca SOBEAT, a na finał zaśpiewa Kinga Garb z akompaniamentem Rafała Nowaka.

Kontynuacji doczeka się też konkurs na EKO-MIEJSCE. Jest to konkurs dla punktów gastronomicznych w gminie Rabka-Zdrój, które z nich jest najbardziej przyjazne środowisku. Zwycięzca otrzyma przywilej posługiwania się logiem EKO Rabka, zestaw biodegradowalnych naczyń i możliwość promocji. W tym roku zwycięzca z roku 2022, Restauracja Przełęcz, będzie serwował degustacje podczas tegorocznej imprezy.

Na wydarzeniu promujemy postawy korzystne dla środowiska, ale też sprzyjające poprawie ogólnego dobrostanu mieszkańców. Prowadzimy bezpłatne wymiany sadzonek i ubrań. Organizujemy zbiórkę elektrośmieci i przeterminowanych leków.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lokomotywa. Stowarzyszenie od lat w wyjątkowy sposób łączy działania artystyczne z ekologią. Używając narzędzi z dziedziny sztuki i teatru podejmuje liczne unikatowe inicjatywy mające wpłynąć na poprawę świadomości ekologicznej lokalnej społeczności. Z sukcesem angażuje do współpracy różne środowiska - organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, artystów, lokalne media i samorząd.

W budżecie wydarzenia kooperują Lasy Państwowe, Urząd Miasta i Gminy Rabka-Zdrój oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.

TO WYDARZENIE NIE ODBĘDZIE SIĘ BEZ WASZEGO UDZIAŁU!

TARGI EKOLOGICZNE

Prowadzisz biznes świadomy ekologicznie? Pochwal się tym na TARGACH EKOLOGICZNYCH!

Zgłoszenia na maila

Ilość miejsc ograniczona

KONKURS NA EKO-MIEJSCE 2023

Chcemy zmieniać Rabkę na lepszą, przyjazną środowisku, zdrowszą, wrażliwą na potrzeby mieszkańców. Nie wszystko da się zrobić od razu, ale wspólnym działaniem możemy zrobić krok do przodu. Na początek konkurs dla punktów gastronomicznych – pod kątem ekologii. Jeśli ochrona środowiska jest ważna w Twoim biznesie, zachęcamy do zgłoszenia w formularzu https://forms.gle/bUrfLq3ipJwA5BuUA