1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 157 - Silny deszcz z burzami!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku

Wydarzenia w dniu: 27 wrzesień 2023

Otwarte pokazy nowego spektaklu Teatru Chrząszcz w Trzcinie w ramach projektu „Teatr w uzdrowisku”

2023-09-25 do 2023-09-28

Stowarzyszenie Lokomotywa i Teatr Chrząszcz w Trzcinie zapraszają na wydarzenia w ramach realizacji zadania „Teatr w uzdrowisku”. W poniedziałek 25 września możecie spotkać teatr w Parku Zdrojowym w Rabce z przedstawieniem „Legenda o Tomku Luboniu” i wziąć udział w grze terenowej związanej ze spektaklem. Natomiast w czwartek 28 września artyści zapraszają na otwarte pokazy nowego spektaklu i gry. Nosi on tytuł „O płanetnikach i innych synoptykach”. Póki jesień rozgości się w kalendarzu na dobre, warto skorzystać z możliwości zobaczenia teatru w otoczeniu przyrody, bo właśnie zmienne warunki atmosferyczne są w pewnym sensie jego tematem. Scenariusz w żartobliwy sposób opowiada o zmaganiach ludzi z przepowiadaniem pogody. Odwołuje się do tajemniczych postaci płanetników, którzy w wierzeniach ludowych sterowali burzowymi chmurami. Spektakl powstał po analizie wielu źródeł literackich, dotyczących zarówno zwyczajów mieszkańców Podhala, jak i mitologii słowiańskiej. Zawiera dużo ciekawostek związanych z tymi postaciami.

Wydarzenia wpisują się w obchody jubileuszu 70-lecia nadania Rabce praw miejskich. Przyczyniają się do budowania regionalnej  tożsamości i lokalnego patriotyzmu rabczan. We wszystkich wydarzeniach znajdują się motywy nawiązujące do lokalnych miejsc i zwyczajów. Do wydarzenia zostały stworzone pamiątkowe kartki pocztowe, które będzie można zdobyć tylko podczas wydarzeń.

25 września godz. 15 i 17 - „Legenda o Tomku Luboniu” i gra terenowa

/Rabka-Zdrój, Park Zdrojowy, koło Grzybka/

Przedstawienie w żartobliwy sposób bawi się konwencją legendy o założeniu miasta Rabka i motywami związanymi z uzdrowiskiem. W treści można znaleźć odwołania do okolicznych terenów, nazwy gór i innych miejsc geograficznych. Główny bohater Tomek Luboń to niezależny duch, przywiązany do swojej małej ojczyzny. To też historia romansu w uzdrowisku, ze Smokiem Wawelskim w roli psa tropiciela i Diabłem w roli tłumacza. Przedstawienie w stylizacji dawnego jarmarcznego przedstawienia dla dzieci, rodziców i dziadków.

Występuje: Cezary Skrocki

Muzyka na żywo: Rafał Nowak

Dla widzów w wieku od 6 do 100 lat.

Czas trwania: spektakl 35 min, gra 25 min

28 września godz. 15 i 17 - „O płanetnikach i innych synoptykach” i gra terenowa

/Rabka-Zdrój, Park Zdrojowy, koło Grzybka/

Komedia meteorologiczna w trzech odsłonach opowiada o zmaganiach człowieka z pogodą na przykładzie pewnej pary małżeńskiej poddanej zmiennym... warunkom atmosferycznym. Spektakl przybliża tajemnicze postaci płanetników,  demonów sterujących pogodą, pojawiających się w wierzeniach ludowych Podhala, a których geneza sięga jeszcze mitologii słowiańskiej.

Występują: Marta Skrocka i Cezary Skrocki

Muzyka na żywo: Piotr Kolecki i Rafał Nowak

Dla widzów w wieku od 6 do 100 lat.

Czas trwania: spektakl 45 min, gra 15 min.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zadanie „Teatr w uzdrowisku” współfinansowane jest ze środków gminy Rabka-Zdrój

Organizator: Stowarzyszenie Lokomotywa

www.lokomotywa.org

www.teatrchrzaszcz.pl

LXXII Sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju

2023-09-27 do 2023-09-27

LXXII Sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju

Przewodniczący Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju informuje, że 27 września 2023 r. (środa) o godz. 14.00 w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju przy ul. Parkowej 2 – Sala obrad odbędzie się LXXII Sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju.

Porządek obrad:

1. Otwarcie LXXII sesji VIII Kadencji Rady Miejskiej w Rabce – Zdroju.
  2. Sprawozdanie Burmistrza Rabki – Zdroju z działalności międzysesyjnej.
  3. Podjęcie uchwał na wniosek Burmistrza Rabki-Zdroju:

1)     W sprawie: przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rabka-Zdrój (57)

2)     W sprawie: określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie pozbywania się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych i odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowania odpadami komunalnymi na rzecz gminy(56)

3)     w sprawie: zmiany uchwały nr LXVIII/515/23 Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju z dnia 26 lipca 2023 r. w sprawie trybu o sposobu powoływania oraz odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego (50).

4)     W sprawie: zmian w budżecie gminy na 2023 r. (54)

5)     W sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Rabka-Zdrój (55)

1. Podjęcie uchwał na wniosek Przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji:

1)     w sprawie: rozpatrzenia pism: z dnia 06 lipca 2023 r. przekazanego do Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju w dniu 28 sierpnia 2023 r. i z dnia 05 września 2023 r. przekazanego do Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju w dniu 06 września 2023 r.,

1. Poinformowanie o pismach skierowanych do Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju.
  2. Interpelacje i zapytania radnych.
  3. Zamknięcie sesji.

Przewodniczący  Rady Miejskiej w Rabce - Zdroju