24 gru 2022

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Rabki

Jak co roku zuchy i harcerze z 1 Podhalańskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Danuty Siedzikówny „Inki” wraz z drużynową phm. Renatą Możdżeń-Starowicz udali się na Głodówkę na południowy stok Cyrhli aby odpalić lampion ogniem, który z Betlejem, przez Austrię i Słowację dotarł do Polski. Kontynuując sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju wraz z Komendantem Hufca Podhalańskiego pwd. Łukaszem Kowalczykiem przekazywali ogień do urzędów, szkół i instytucji na terenie gminy Rabka-Zdrój. Betlejemskie Światło Pokoju opatrzone hasłem „Światło dla Ciebie” dotarło do:

• Urząd Miejski Rabka-Zdrój
  • Centrum Kultury, Sportu i Promocji
  • Komisariat Policji
  • Jednostka Ratowniczo–Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Poczty Polskiej
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Orkana
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Kochanowskiego
  • Zespół Szkół im. księdza prof. Józefa Tischnera
  • Zespół Szkół Uzdrowiskowych
  • Szkoła dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących
  • Fundacja Rozwoju Regionu Rabka
  • Punkt Przedszkolny im. bł. Edmunda Bojanowskiego
  • Rzymskokatolicka Parafia św. Marii Magdaleny
  • Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Rabce-Zarytem
  • Rzymskokatolicka Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus

„W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat”.

„Płomień, który powierzono Związkowi Harcerstwa Polskiego, pozwala odkryć ważne dla zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów wartości i uczy być ich stróżami. Swoją wędrówkę rozpoczął w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, w miejscu, w którym narodziła się – jak pisze św. Jan – Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Zatem nie sposób nie dostrzec związku Betlejemskiego Światła Pokoju z Jezusem, który rodząc się w Betlejem, staje się człowiekiem i będąc Bogiem, dzieli się prawdą o tym, kim jest Bóg. Od tamtej chwili możemy poznawać Boga, patrząc na Jezusa i słuchając, co do nas mówi — w ten sposób rozpoczęła się nowa era w życiu ludzkości. Pozostaje tylko pokazać ludziom Jezusa, opowiedzieć o Nim, przekazać Jego słowa… A to okazuje się zadaniem niełatwym. I tak przez wieki prawda o Jezusie Bogu — człowieku dociera do nas. Otrzymujemy ją poprzez wiarę na różne sposoby: w sakramentach, w katechezie, w lekturze Pisma Świętego, w codziennym pacierzu… i 32. raz w Płomieniu z Betlejem”.

Źródło: https://swiatlo.zhp.pl