28 lut 2017

"Choć zegarek tyka, czas nas nie dotyka"

Od wtorkowego poranka seniorzy z całej Polski udowadniają w Rabce-Zdroju, że podeszły wiek nie oznacza braku witalności i uśmiechu oraz zaniku aktywności. Takie hasło, jak przytoczone powyżej, było jednym z wielu, jakie skandowali słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Polski i zagranicy, którzy przyjechali do naszego miasta, żeby wystartować w IV Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu. Senioriada rozpoczęła się ceremonią otwarcia. W tym roku bierze w niej udział rekordowa liczba 29 UTW. Kolejka delegacji, które brały udział w porannej defiladzie w Amfiteatrze sięgała aż do parkingu przy kawiarni „Zdrojowa”. Pod muszlę delegacje wprowadzali wolontariusze z liceum „Romera”. Na czele defilady maszerowali gospodarze – słuchacze Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z gospodarzem miasta burmistrz Ewą Przybyło, która chwilę później, już ze sceny, jako patron honorowy imprezy, wspólnie ze starostą Krzysztofem Faberem witała prezentujące się pod muszlą delegacje. Na scenie obecni byli też m.in. wiceburmistrz Robert Wójciak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek, członek zarządu powiatu Leszek Świder, radny powiatowy Stanisław Żółtek, dyrektor Teatru Lalek „Rabcio” Zbigniew Wójciak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku Wiesława Borczyk i inni goście. Uczestników imprezy witali też organizatorzy – przewodniczący komitetu organizacyjnego Marek Szarawarski oraz wiceprezes rabczańskiego uniwersytetu Beata Śliwińska.

Do Rabki-Zdroju przyjechali w tym roku słuchacze UTW z Andrychowa, Chrzanowa, Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Józefowa, Kęt, Kielc, Krakowa, Limanowej, Lublina, Łaz, Myszkowa, Myślenic, Łucka, Nowego Sącza, Nowego Targu, Oświęcimia, Przemyśla, Pszczyny, Rzeszowa, Wadowic, Wiednia, Wojkowic, Zakopanego i Zawiercia. Wchodzili z okrzykami, pozdrawiając pozostałych, a witani byli brawami. Niektóry z nich to stali bywalcy, inni to debiutanci. Szczególnie tym ostatnim burmistrz i starosta życzyli powodzenia, a wszystkim obecnym udanych startów i miłego pobytu w Rabce-Zdroju.

Po oficjalnych powitaniach i prezentacjach nastąpiła ceremonia otwarcia Senioriady. Do Amfiteatru wbiegła sztafeta ognia prowadzona przez rabczańskiego maratończyka Stanisława Szarawarę, która zapaliła olimpijski znicz. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy ruszyli do rywalizacji na sportowych arenach miasta. W ośmiu konkurencjach („kręgle curlingowe” na lodzie, biegi narciarskie lub biegi, slalom narciarski, rzut „śnieżkami do celu”, zjazd na dętkach, turniej brydżowy, turniej szachowy, nordic walking połączony z konkursem wiedzy o Rabce) z podziałem na grupy wiekowe od 50+ .. do 90+, startuje 412 kobiet i mężczyzn. 90 zawodników (najwięcej) zgłosiło udział w slalomie gigancie, najmniej jest szachistów - 13.

Senioriadze towarzyszą charytatywne i społeczne akcje. Pierwsza to „Mała Orkiestra Codziennej Pomocy” w trakcie której wolontariusze z LO im. Romera i z OHP ze Skomielnej Białej zbierają pieniądze na remont, modernizację i wyposażenie budynku Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Intelektualnym Koło w Rabce-Zdroju. Druga to akcja „Ratujmy Sanatoria dla Dzieci” w ramach której promowane jest leczenie dzieci w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym.

2017-02-28-IV Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu - dzień 2 - otwarcie

28 luty 2017