07 mar 2022

Gmina Rabka-Zdrój pomaga uchodźcom z Ukrainy

Najważniejsze działania koordynowane i wykonywane przez sztab kryzysowy działający w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy:

- Zakwaterowanie w obiektach noclegowych oraz wyżywienie

- Zakwaterowane w rodzinach

- Zapewnienie najpotrzebniejszych rzeczy (m.in. odzież, artykuły żywnościowe, przybory szkolne, artykuły higieniczne)

- Prowadzenie bazy pomocy zadeklarowanej  przez mieszkańców gminy

- Zapisy dzieci do szkół i przedszkoli oraz wyposażenie uczniów

- Zapewnienie wyżywienia dla dzieci w szkołach

- Prowadzenie ewidencji osób, które przyjechały z Ukrainy - codzienna aktualizacja

- Prowadzenie rejestru obiektów noclegowych przyjmujących uchodźców z Ukrainy - codzienna aktualizacja

- Prowadzenie rejestru rodzin chcących przyjąć uchodźców z Ukrainy – codzienna aktualizacja

- Bieżąca pomoc udzielana uchodźcom z Ukrainy – informacja w zakresie: leczenia, zapisów do szkół, transportu, itd.; kierowanie do miejsc, w których można uzyskać informacje na temat możliwości zatrudnienia, uzyskania statusu uchodźcy, itd.

- Współpraca z zakresu Urzędu Stanu Cywilnego

- Współpraca z Policją

- Koordynowanie pracy magazynów z artykułami pierwszej potrzeby

- Analiza bieżącej sytuacji na terenie gminy

- Codzienne raportowanie organom wyższego szczebla

- Aktualnie w gminie Rabka-Zdrój przebywa ok. 300 osób z Ukrainy (w tym dzieci z domu dziecka).  Część z nich zatrzymuje się u nas w gminie na kilka dni i wyjeżdża  dalej – do innego miejsca w Polsce lub w Unii Europejskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Rabki-Zdroju i ofiarodawcom zaangażowanym w pomoc Ukrainie, którzy licznie zgłaszają się do Urzędu Miejskiego.

Wszystkich chcących włączyć się w pomoc prosimy o kontakt drogą mailową