08 lip 2024

Jubileuszowy XX Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka

Mamy ogromną przyjemność zaprosić państwa na XX Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka pod patronatem Starosty Nowotarskiego Tomasza Hamerskiego i Burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra, wyjątkowego honorowego patronatu Ireny Kowalczyk – mamy rabczańskiego księdza. Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest niezastąpiony Wojciech Stanisław Gracz. Tegoroczną serię koncertów, 18 lipca (każdy z koncertów rozpoczyna się o godzinie 17.00) zainauguruje przyjaciel festiwalu i naszego muzeum - Silvio Notarbartolo, następnie 1 sierpnia wystąpią Miriam Wójciak(organy), Kinga Brandys-Wójciak(sopran) i Magdalena Wójciak(sopran), 15 sierpnia będziemy gościć Katarzynę Gierlę (sopran), Mateusza Zuzańskiego (skrzypce) i Wojciecha Gracza (organy). Finałem Festiwalu będzie koncert Michała Białko (organy) i Marka Polańskiego(skrzypce) – 29 sierpnia.

Kamil Kowalczyk był naukowcem, dokumentalistą, kronikarzem i pasjonatem rabczańskiej historii.
Urodził się w 1986 roku, uczył się w Wyższym Krakowskim Seminarium Duchowym, którego zwieńczeniem były święcenia kapłańskie w roku 2012, i rozpoczęcie posługi w parafii. Św. Wojciecha w krakowskich Bronowicach. Mszę prymicyjną ks. Kamil odprawił w swojej ukochanej Rabce. W wieku 17 lat napisał książkę o rabczańskich miejscach kultu („Miejsca kultu religijnego w Rabce-Zdroju”), później w „Szlakiem rabczańskich kapliczek” spisał historię wybranych rabczańskich kapliczek, a w „Rabczańskim drzewiej, czyli 450 lat parafialnej historii” prześledził parafialne dzieje.

Badania Kowalczyka zostały także zawarte w „Rabce Juliana Zubrzyckiego” czy „Zarysie dziejów Krzczonowa i Zawadki”. Był oddanym katechetą, którego misją było dbanie o pamięć tak zwanej „małej ojczyzny”, uwielbiał grać na organach, pytać i rozmawiać, nade wszystko rozmawiać. Zmarł 16 września 2013 roku, na progu rozpoczęcia studiów doktorskich na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Pozostawił po sobie notatki, niedokończone zdania, słowa, które miały przerodzić się w kolejną publikacje, i dziedzictwo, którego niepisanym świętem jest Festiwal Organowy w Muzeum Orkana.

Dyrekcja muzeum pragnie podziękować panu Mateuszowi Morzywołkowi, prezesowi zarządu Banku Spółdzielczego w Rabie-Wyżnej; panu Leszkowi Świdrowi, burmistrzowi Rabki-Zdroju i panu Tomaszowi Hamerskiemu, staroście nowotarskiemu za nieocenione wsparcie organizacyjne
i finansowe jubileuszowej edycji Festiwalu.

Cena biletów – 25 zł.