16 lip 2024

Nocna wędrówka na Luboń Wielki 2024

Rabka-Zdrój gościła w miniony weekend uczestników akcji Odkryj Beskid Wyspowy, która promuje ten mniej znany, ale piękny zakątek polskich gór. Co tydzień, od czerwca do września, uczestnicy akcji zdobywają kolejne beskidzkie szczyty. Tym razem przyszła kolej na Luboń Wielki. Wycieczka rozpoczęła się w sobotę wieczorem i poprowadziła szlakiem zielonym z Zarytego na szczyt. Uczestników wędrówki powitał przy schronisku PTTK na Luboniu Wielkim w imieniu gospodarzy i organizatorów Wiktor Zachwieja, prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju. Gminę Rabka - Zdrój reprezentował Sekretarz Robert Wodziak.

Mszę świętą przy kapliczce Matki Boskiej Lubońskiej odprawili dla przybyłych ksiądz dr Paweł Duźniak z parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Rabce- Zdroju, kapelan Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan i ks. Tadeusz Bogucki, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce-Zarytem. We mszy św. uczestniczył poczet sztandarowy Oddziału Gorczańskiego w Rabce-Zdroju. Oprawa wokalno-muzyczna i specjalny koncert w wykonaniu Kapeli Rodziny Praniców z Chabówki. Po raz kolejny w historii nocnych wejść, a było ich już 14, na organach zagrał Wojciech Gracz ze Skawy. Panie ze Związku Podhalan przygotowały dla wędrowców przepyszne smakołyki – ciasto, moskole, kiszone ogórki, którymi częstowały turystów, a gospodarz schroniska Krzysztof Knofliczek częstował gości pyszną kwaśnicą.

Tradycyjnie, jak podczas każdego spotkania w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy, odbyły się konkursy, wybory i plebiscyty.

Wyniki konkursów:

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2024 GSBW

102 Wyspy Beskidu Wyspowego

LUBOŃ /1022 m/- 13 lipca /wędrówka nocna/

Organizator i Gospodarz spotkania: Miasto Rabka- Zdrój, Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce, Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego, Województwo Małopolskie

Patronat medialny: telewizja internetowa TV28, portal Gorce24.pl, Rabka Moje Miasto

Powitanie: Robert Wodziak- sekretarz miasta Rabka-Zdrój

Msza św. przy kapliczce Matki Boskiej Lubońskiej- ksiądz kanonik Tadeusz Bogucki, proboszcz Parafii pw Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce Zarytem i ksiądz kanonik dr Paweł Duźniak z Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Rabce- Zdrój, kapelan Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan

We Mszy Św. uczestniczył poczet sztandarowy Oddziału Związku Podhalan w Rabce- Zdrój.

Oprawa wokalno- muzyczna i specjalny koncert w wykonaniu Kapeli Rodziny Praniców w Chabówce w składzie: Agnieszka, Patrycja i Adam Pranica oraz Aleksandra Wnękowicz

Wyniki konkursów:

NAJMŁODSZY: Pola Bogacz /5,5 roku/ Jordanów,

NAJSTARSZY: Józef Żurek /83 lata/ Rabka- Zdrój.

UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA

POLSKI: Zofia Pellech, Koło, Wielkopolska,

ŚWIATA: Zuzanna Stach, Eindhoven, Holandia

KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM i ORGANIZATORACH:

I m Katarzyna Wąchała, Dobra ,

II m Patrycja Wróbel, Laskowa    .

NAJMILSZA: Aleksandra Wnękowicz, Rabka- Zdrój,

NAJMILSZY: Konrad Koza, Dobra.

Rodzinne Odkrywanie: Rodzina Dobrowolskich i Kościelniaków z Rabki-Zaryte i Mszany Dolnej.

Laureaci konkursu tańców regionalnych: Agnieszka Adamek, Sucha Beskidzka, Patrycja Hojnic, Kraków i Mateusz Biedroń, Rabka..

Nagrody dla zwycięzców wręczali: Robert Wodziak, sekretarz miasta i Wiktor Zachwieja- prezes Zarządu Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce.

Bezpieczeństwo: Grupa Podhalańska GOPR, Sekcja Rabka- Zdrój i Niedźwiedź.

Turyści wędrowali pod opieką przewodnika PTTK Mieczysława Kapiewicza.

Dokumentacja wydarzenia: red. Józef Budacz tv28 i Roland Mielnicki oraz  Ewa Abramczyk, Rabka Moje Miasto i  Piotr Kuczaj, Gorce 24.pl.

Szczególne podziękowania dla Kazimierza Zapały koordynatora spotkania i wszystkich członków Związku Podhalan Oddział Rabka oraz Lasów Państwowych i Krzysztofa Knofliczka za pomoc w organizacji wydarzenia.

XV edycja akcji „ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2024, GŁÓWNY SZLAK BESKIDU WYSPOWEGO, 102 WYSPY BESKIDU WYSPOWEGO”

jest realizowany przy wsparciu finansowym:

Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach "Programu wsparcia turystyki- edycja 2024", Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2024”

2024-07-13-Nocne wejście na Luboń Wielki w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy

16 lipiec 2024