02 mar 2022

Promocja książki "Z dziejów medycyny w Rabce"

W Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się promocja publikacji naukowej „Z dziejów medycyny w Rabce”, pod redakcją Jana Ceklarza, Katarzyny Ceklarz i Ryszarda W. Gryglewskiego. Jest to monografia przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec oraz Katedrę Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zawiera 16 artykułów, które dotyczą różnorodnych aspektów medycyny w Rabce, od tekstów syntetycznych do opisu zagadnień szczegółowych. Ma 551 stron, 18 autorów, zawiera 160 archiwalnych fotografii i powstawała trzy lata.

Zgromadzonych w „Rabciu” gości powitał prezes stowarzyszenia Jan Ceklarz. Podziękował on wszystkim autorom i twórcom, którzy pracowali nad nią społecznie, bez honorariów, oraz sponsorom, którymi byli: Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Urząd Miejski w Rabce-Zdroju oraz Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, z inicjatywy którego ona powstała. Następnie zaprosił na wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. dr hab. Ryszard W. Gryglewski, wprowadzając zebranych w tematykę badań historycznych.

Po jego zakończeniu dr Katarzyna Ceklarz przedstawiła poszczególne rozdziały, a następnie zaprosiła na scenę autorów artykułów, by opowiedzieli kilka słów o tematach, którymi się zajmowali. - Dziękuję autorom za współpracę, która rozpoczęła się w 2019 roku, a kończy właśnie dzisiaj. Mam nadzieję, drodzy autorzy, drodzy państwo, że jest to święto dla Rabki, święto historii, naszego miasta – podkreśliła.

Ważnym punktem spotkania było wręczenie statuetki za najlepsze wydarzenie roku 2021 w Rabce-Zdroju, za którą uznano imprezę Dawnej Rabki Czar. - To wydarzenie, które sławi Rabkę od trzech edycji, a tak naprawdę od czterech lat. Jest to wydarzenie, które jest bardzo dobrze odbierane przez naszych gości, którzy do Rabki przyjeżdżają. Dlatego postanowiliśmy przyznać nagrodę Kulturalne Wydarzenie Roku. Chcemy wyróżnić rzecz w Rabce, w kulturze, nową, ale która jednocześnie udowodniła swoją wartość - zaznaczył Jan Ceklarz, wręczając statuetkę autorstwa Stanisława Mlekodaja, odebrała prezes stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar Małgorzata Rybińska w towarzystwie członków zarządu.

Wydawnictwa gratulował autorom dr Jerzy Friediger dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. - Jest to znakomite dzieło - podkreślił. Wiceprzewodnicząca Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Anna Polonek dołączyła się do wszystkich gratulacji i życzeń. Samorząd Rabki-Zdroju reprezentowali na spotkaniu burmistrz Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Skowron i radni. - Chcę podziękować i pogratulować tej publikacji – mówił włodarz Rabki-Zdroju. - Gdy tylko usłyszałem o tym wydawnictwie, uznałem, że jest to bardzo dobry pomysł. Cieszę się, że udało się państwu przejść drogę do publikacji. Książka jest ważna nie tylko pod względem historycznym dla naszego miasteczka, ale także dlatego, że są w niej pokazane sylwetki osób, które przyczyniły się nie tylko do rozwoju nie tylko medycyny, ale także Rabki. Za to bardzo dziękuję - podkreślił, a przewodniczący Michał Skowron: - Dziękuję wam za tą książkę, za Zeszyty Rabczańskie, za to, że tak dużo o Rabce piszecie. To jest wasz sukces, który wkładacie w historię Rabki - dodał. Wydarzenie zakończył Kulturalny Koncert Kuracyjny w wykonaniu Kuby Bobasa Wilka z udziałem Justyny Biedrawy i Bogdana Świerczka.

2022-03-01-Promocja książki "Z dziejów medycyny w Rabce"

1 marzec 2022