27 sty 2023

Ruszyły prace przy willi "Anioł"

Mimo zimowej aury, ruszyły prace przy odbudowie willi "Anioł" przy ul. Parkowej w Rabce-Zdroju. Robotnicy rozebrali dach, stawiają szalunki i przygotowują się do odbudowy ścian i stropów. Obiekt wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego częściowo spłonął podczas pożaru we wrześniu 2018 roku. Teraz zostanie odbudowany i wróci do dawnej świetności. Budynek ma zmienić sposób użytkowania na budynek użyteczności publicznej, wystawienniczy z siedzibą stowarzyszeń. Prace, która mają się zakończyć jesienią tego roku, obejmują m.in.: zagospodarowanie terenu i zieleni, montaż instalacji, przebudowę i roboty remontowe oraz renowacyjne. Burmistrz Leszek Świder podpisał umowę na odbudowę zniszczonego przez pożar budynku z firmą Inare Sp. z o.o., z Krakowa. Jak wyglądały przygotowania do odbudowy, jakie przeszkody stanęły na drodze i jak udało się je pokonać, przedstawia harmonogram przygotowany przez burmistrza Leszka Świdra:

- W listopadzie 2018 uzyskaliśmy pozwolenie konserwatorskie na wykonanie zabezpieczenia budynku.

- W styczniu 2019 r. wystąpiłem z wnioskiem o wydanie zaleceń dotyczących planowanej odbudowy spalonego budynku.

- W marcu 2019 r. podpisaliśmy umowę z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji zabytku.

- Po rozmowach z konserwatorem co do oczekiwań związanych z przygotowaniem dokumentacji biuro projektowe odstąpiło od umowy.

- W lipcu 2019 r. uzyskaliśmy pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie prac i robót budowlanych związanych z zabezpieczeniem spalonego budynku jednak nie zgodziłem się z treścią tego dokumentu i z mojej inicjatywy została zwołana Komisja Konserwatorska z udziałem specjalisty, który doprecyzował jakie prace muszą być wykonane tj. demontaż dachu, o co zabiegałem.

- We wrześniu 2019 r. przystąpiliśmy do wykonania prac zabezpieczających.

- W styczniu 2020 r. otrzymaliśmy zgodę na demontaż uszkodzonych części budynku i wykonanie zabezpieczenia w formie tymczasowego zadaszenia.

- W lutym 2020 r. wyłoniono kolejne biuro projektowe jednak po przeanalizowaniu całej dokumentacji właściciel odmówił podpisania umowy.

- W kwietniu 2020 r. podpisano umowę z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji.

- W czerwcu 2020 r. opracowana została ekspertyza konstrukcyjna stanu technicznego budynku i trwały prace projektowe.

- W kwietniu 2021 otrzymaliśmy decyzję odmowną w sprawie udzielenia Pozwolenia Konserwatorskiego.

- Pozwolenie Konserwatorskie uzyskaliśmy dopiero w listopadzie 2021.

- W styczniu 2022 r. WUOZ wydał opinię do ekspertyzy technicznej z zakresu ochrony przeciwpożarowej i na jej podstawie Małopolski Wojewódzki Komendant Straży Pożarnej w Krakowie wydał postanowienie.

- W lutym 2022 r. projektant złożył wniosek o pozwolenie na odbudowę spalonego budynku willi „Anioł”.

- W marcu 2022 uzyskaliśmy decyzję o pozwoleniu na odbudowę budynku.

- W kwietniu 2022 r. ogłoszony został przetarg na wykonanie robót budowlanych.

- W czerwcu 2022 r. podpisaliśmy umowę z firmą „Inare” na wykonanie robót budowlanych związanych z odbudową spalonego budynku.

- W sierpniu 2022 r. firma przystąpiła do prac - planowany termin zakończenia odbudowy to październik 2023.

Środki finansowe zaplanowane do końca 2022 r. i przeznaczone na tę inwestycję to:

- odszkodowanie z ubezpieczenia 1.083.710 zł,

- pozyskane środki zewnętrzne 4.950.000 zł,

- środki własne gminy 2.232.936,79 zł.

Łącznie daje to kwotę 8.266.646,79 zł.