08 mar 2022

Strażacki projekt

Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder podpisał porozumienie z Bogusławem Waksmundzkim, przewodniczącym Rady Związku Euroregion „Tatry” w sprawie dofinansowania mikroprojektu pod nazwą "Numer alarmowy 112 łączy pogranicze polsko-słowackie". Projekt realizowany będzie przez strażaków z OSP Chabówka, Ponice i Rdzawka. W ramach projektu przewidziane są szkolenia z zakresu pomocy przy wypadkach komunikacyjnych, wspólne działania polskich i słowackich strażaków, zakup umundurowania dla strażaków z OSP. Całkowity koszt zadania to 39 tysięcy euro, a dofinansowanie wyniesie 85 %.

W ramach mikroprojektu planowane jest:

Przeprowadzenie cyklu specjalistycznych szkoleń teoretycznych oraz praktycznych dla strażaków z terenu Gminy Rabka-Zdrój i Miasta Stara Lubovna tj.:

- dwudniowe (weekendowe) szkolenie pn. Taktyka gaszenia pożarów wewnętrznych przeprowadzone przez  instruktorów na poligonie gaśniczym w Łososinie Dolnej dla 24 strażaków z Gminy Rabka-Zdrój;

- jednodniowe szkolenie (sobota) z zakresu udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez instruktorów, szkolenie wspólne dla strażaków z Rabki-Zdroju i Starej Lubovny dla  40 osób;

- jednodniowe szkolenie (niedziela) z zakresu ratownictwa drogowego przeprowadzone przez instruktorów z wykorzystaniem wraków samochodów (symulacja prawdziwych zdarzeń drogowych); szkolenie wspólne dla strażaków z Rabki-Zdroju i Starej Lubovny dla  40 osób. W przyp. braku możliwości przyjazdu strażaków ze Słowacji (COVID) przewiduje się nagranie filmów ze szkoleń i przesłanie.

W ramach szkoleń przewiduje się zapewnienie transportu uczestnikom, wyżywienia, noclegów oraz zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia szkoleń zgodnego z załączoną specyfikacją. Ponadto zrealizowane zostaną zadania związane z promocją projektu poprzez umieszczenie informacji o projekcie na stronach internetowych partnerów projektu oraz w lokalnych portalach społecznościowych, wykonanie rollupu oraz plakatów informacyjnych. Wszystkie powyższe działania realizują wspólnie cele  projektu.