11 lis 2021

Święto Niepodległości w Rabce-Zdroju

11 listopada odbyły się obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ta wyjątkowa dla naszego kraju rocznica była świętowania również w Rabce-Zdroju. Przed południem przedstawiciele samorządu, w tym burmistrz Leszek Świder i przewodniczący Rady Miejskiej Michał Skowron, w towarzystwie radnych, gości i uczestników uroczystości, odwiedzili cmentarz parafialny przy ulicy Orkana, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i oddali hołd poległym za niepodległość Polski. W południe w kościele św. Teresy w Rabce-Zdroju odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. proboszcza Dariusza Paculi w asyście czterech księży, z udziałem pocztów sztandarowych, Chóru Dziecięcego Rabki-Zdroju, Orkiestry Dętej OSP Rabka-Zdrój oraz mieszkańców uzdrowiska. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Jan Zając z Rdzawki. Po mszy odbył się przemarsz na Deptak Zdrojowym. Na jego czele szła Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój, następnie liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu, władz miasta, zaproszeni goście. Obecni byli m.in. przedstawiciele Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan, Młodzieżowej Rady Miejskiej, Grupy Podhalańskiej GOPR, Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, strażacy z OSP z całej gminy, byli harcerze, uczniowie szkół podstawowych i średnich, mieszkańcy miasta i gminy.

Przy deptaku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Żołnierzy z Rabki-Zdroju walczących w II wojnie światowej u boku gen. Stanisława Maczka. Wyryto na nim nazwiska Pawła Jodko, Zdzisława Kumera, Jerzego Szarawarskiego, Zbigniewa i Tadeusza Sioło. Pomnik stanął z inicjatywy pani Anny Rudzińskiej. Pomnik wykonał pan Józef Ścianek.

- Z dala od Polski walczyli o jej wolność. To są prawdziwi patrioci - mówił radny powiatowy Marek Szarawarski. - 11 listopada to święto radosne, powinniśmy się cieszyć. Wolność nie jest dana raz na zawsze, wiele pokoleń musiało o nią walczyć – mówił burmistrz Leszek Świder. - Mówi się, że patriotyzm to przeżytek, że jest niemodny. Ale każdy z nas ma Ojczyznę, państwo, dom, w którym żyje, które musi szanować, bo jest to jego miejsce na ziemi. Na szczęście żyjemy w świecie, w którym nie musimy umierać za wolność i niepodległość, ale kiedyś żyli tacy ludzie, którym dzisiaj musimy za to oddać hołd i cześć. - Czcimy dzisiaj najważniejsze święto narodowe w naszej Ojczyźnie. Zostało uznane za najważniejsze, bo to data odzyskania niepodległości, tego, co jest najważniejsze. Wolność, suwerenność jest najważniejsza, dzisiaj, jutro i pojutrze, bo mieszka w naszych sercach, duszach, umysłach. To dzięki temu możemy odbudowywać państwo polskie – mówił Bogdan Pęk, były europoseł, radny wojewódzki. Na zakończenie uroczystości odbył się Koncert Orkiestry Dętej OSP Rabka-Zdrój.

2021-11-11- Narodowe Święto Niepodległości w Rabce-Zdroju - cz.1

11 listopad 2021