17 lis 2018

X Zaduszki Rabczańskie

Jak co roku, w listopadowy wieczór w sali Teatru Lalek "Rabcio" odbyło się spotkanie zaduszkowe, na którym wspominano zasłużonych i wyróżniających się mieszkańców miasta i gminy, osoby przyjezdne, które osiadły w Rabce-Zdroju i swoją pracą społeczną lub zawodową zasłużyły się tutejszej społeczności oraz bardziej lub mniej znanych mieszkańców gminy, których ponadprzeciętne umiejętności zostały docenione z dala od rodzinnych stron. Słowem - ludzi ponadprzeciętnych. Bohaterami tegorocznych wspominek zaduszkowych byli m.in. Anna Olszyńska - Anioł Ubogich, wieloletnia prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju i Honorowa Obywatelka Miasta czy dr Jerzy Żebrak, pionier leczenia mukowiscydozy w Polsce, wieloletni kierownik Kliniki Bronchologii i Mukowiscydozy w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju, Kawalera Orderu Uśmiechu i Honorowego Obywatela Rabki-Zdroju. Wspomniano także osobę wyjątkową, ale niemal zupełnie nieznaną - powojenną sopranistkę i profesor śpiewu rodem z Ponic - Annę Kościelniak. Jej postać, w nietuzinkowy sposób (biografię zakończył wykonaniem pieśni), przedstawił jej uczeń ks. dr hab. Paweł Sobierajski. Gość ze Śląska zdradził również zebranym, że w przyszłym roku w Rabce-Zdroju odbędzie się festiwal pieśni jej imienia, zorganizowany ku czci wybitnej maestry.

Bohaterami wspominek było 10 postaci, które przedstawili bliscy znajomi lub osoby, które dostrzegły ich dokonania i niezwykłe życiorysy. I tak, o Helenie Cieplińskiej opowiedziała wnuczka Katarzyna Kosek-Kapłon, o Andrzeju Janowcu mówił Kazimierz Zapała, Czesława Kaciczaka wspomniała wnuczka Ewa O’Dwyer, o Annie Kościelniak przypomniał ks. Paweł Sobierajski, Annę Olszyńską przedstawiła Ewa Przybyło, o Bogusławie Pieczonka opowiedział Marek Szarawarski, życiorys ks. Władysława Siwka odczytał Robert Wójciak, Jacka Skawiańczyka - Wojciech Kusiak, o ks. Janie Surowiaku mówił Michał Skowron, a o Jerzym Żebraku opowiedział Józef Gaweł.

O oprawę artystyczną wieczoru zadbał chór Adoramus ze Rdzawki pod dyrekcją Marcina Zborka.

Na zakończenie z okazji jubileuszu burmistrz Ewa Przybyło podziękowała organizatorom za 10 lat pracy i kontynuowanie tej cennej inicjatywy.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
docx ZADUSZKI_RABCZAŃSKIE_wykaz.docx 18-11-19 13:03 25.01KB pobierz plik: ZADUSZKI_RABCZAŃSKIE_wykaz.docx