1OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 116 - silny wiatr!3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2024 rok3Harmonogram pracy aptek w 2024 roku
07 mar 2022

Światowy Dzień Nerek w rabczańskim szpitalu

10 marca przypada Światowy Dzień Nerek. Z tej okazji Szpital Miejski serdecznie zaprasza na bezpłatne konsultacje nefrologiczne. W ramach konsultacji będzie okazja do sprawdzenia funkcji swoich nerek, wykonania podstawowych badań krwi i moczu. Będzie można skontrolować ciśnienie tętnicze krwi oraz wykonać pomiar glukozy z krwi włośniczkowej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w dniu 10 marca 2022 r, w godz. 8:00 – 13:00, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym tel. 18 26 85 765 (to oczywiście ze względów epidemiologicznych).

Szczególnie zapraszamy pacjentów chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz obciążonych wywiadem rodzinnym.

"Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju. Choruje na nią około 4,2 mln dorosłych Polek i Polaków. Jest to choroba wprawdzie łatwo wykrywalna i stosunkowo prosta do leczenia w początkowej fazie ale nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważenie i doprowadza do przedwczesnej śmierci lub do całkowitej niewydolności nerek. Mimo to ponad 95 proc. Polaków nie jest świadomych swojej choroby i jest ona rozpoznawana zbyt późno – prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert"

Konsultacji udzielać będzie lek. med. Joanna Czarny-Nowak specjalista chorób wewnętrznych i nefrologii.

Źródło: Szpital Miejski w Rabce-Zdroju